استان گلستان – گردشگری رامیان – خان ببین – آبشارهای شیرآباد

آبشارهای شیرآباد در شهرستان خان به بین و در ۶ کیلومتری جنوب این شهر و در میان پارک جنگلی شیرآباد واقع شده ‌است. این آبشارها در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر و در جنوب روستای شیرآباد از توابع شهرستان خان به بین واقع گردیده اند. آبشارهای شیرآباد به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرندهٔ ۷ آبشار است. آبشار اول ۲۵ متر ارتفاع و ۸۱ متر عمق دارد و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع و به عمق ۸۰ متر است وعروس آبشارهای منطقه نیز شناخته می‌شود. بزرگ‌ترین آبشار آن ۳۰ متر ارتفاع دارد و ۲ حوضچه با عمق ۴۰ تا ۸۰ متر در پای دیواره آن به وجود آمده‌است.
به دلیل شیب‌های تند رشته کوه‌های البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ساران، آبشارهای کوچک و بزرگی در این منطقه شکل گرفته است.

گونه های جانوری منطقه :

منطقه جنگلی شیرآباد زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می باشد.

گونه های گیاهی منطقه :

محیط منطقه را کوهستان و جنگل تشکیل می‌دهد که گونه‌هایی از درختان و درختچه‌ها نظیر ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه‌ها و گیاهان گلدار و دیگر گونه‌ها را می‌توان مشاهده کرد.

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

آبشارهای شیرآباد تنها جاذبه های منطقه نیستند. در نزدیکی این آبشارها غار شیرآباد قراردارد که جاذبه های گردشگری منحصربفردی را دار میباشد. همچنین پس از گذشتن از جادهٔ ماشین رو در جنوب شیرآباد، منطقه جنگلی شده و به حاشیه رودخانه ختم می شود که منطقه ای ییلاقی بوده و استعداد و آمادگی ایجاد اطراق برای علاقه مندان را دارد. بستر رودخانه در تمام طول مسیر با وجود سنگ های آذرین تیره رنگ و به دلیل همجواری طبیعت اطراف گیرایی منحصر بفردی دارد.

مسیر دسترسی به آبشار شیرآباد :

این آبشارها، از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آنها کافیست از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد ۵ کیلومتر را به سمت جنوب بروید و بعد از روستای شیر آباد ۳ کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرویی را پیش بگیرید. این راه، به سمت آبشارها پیش می‌رود.

توضیحات تکمیلی :

گردشگران عزیز ضمن بازدید از آبشارهای این منطقه میتوانند از غارشیرآباد و همینطور جاذبه های پارک جنگلی شیرآباد بهره مند شوند.
همچنین در پارک جنگلی شیرآباد آلاچیق هایی برای بازدید کنندگان مهیاست که علاقمندان میتوانند ساعات خوشی را در این منطقه سپری نمایند.