آبشارهای ماسوله

ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان و ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع است.
آبشارهای ماسوله به صورت پراکنده در نقاط مختلف آن قرار دارند. از جمله آبشار کوشم ماسوله که در انتهای دره جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این منطقه واقع شده و ارتفاع آن به حدود ۳۰ متر می‌رسد.
مسیر دسترسی به این آبشار با شیبی ملایم و در امتداد رودخانه و در جهت مخالف جریان آب است که پس از حدود یک ساعت کوه‌پیمایی و گذر از چند آبشار کوچک دیگر در انتهای تنگه دیواره‌ای سنگی دیده می‌شود که آب از بالای آن به پایین فرو می‌ریزد. از دیگر آبشارهای این منطقه می‌توان به آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بیش از ۲۰ متر، آبشار خرم بو (خربو)، آبشار توریشوم و آبشار لارچشمه اشاره کرد که بسیار دیدنی هستند.
با اینکه در پی سیل‌های سالیان اخیر آبشارهای ماسوله دستخوش تغییراتی شده‌اند ولی همچنان مورد توجه دوستداران طبیعت و گردشگری می‌باشند.
آب و هوای باطراوت کوهستانی و موقعیت خاص خزری و همچنین خاک مناسب، زمینه رشد و پوشش جنگلی نظیر انواع توسکا، گردو، فندق وحشی و مراتع وسیع را در اشکوب بندی های مختلف، فراهم آورده است.

سایر جاذبه های گردشگری ماسوله :

از دیگر دیدنی های طبیعی این منطقه می توان به رودخانه سیاورود، رودخانه پلنگ ور، پارک ماسوله و غار بوزخانه(غاریخکون) اشاره کرد. دیدنی های ماسوله شامل ۱۸ چشمه طبیعی، ۱۲ کاروانسرا، چهار بقعه، پنج آب انبار و چندین مسجد است. همچنین در میان جنگل های انبوه بین ماسوله و فومن، مکان های جالبی چون شولم، گشت رودخان، سیاه مزگی و یک قلعه تاریخی و بسیار زیبا موسوم به قلعه رودخان وجود دارد که بزرگ ترین دژ نظامی شمال کشور بوده است که در زمان ساسانیان ساخته شده و در زمان سلجوقیان تجدید بنا شده است.

آشنایی با منطقه ماسوله :

ماسوله با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به استان زنجان، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال میرسد. محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر دره¬ای زیبا مشرف است. ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است. اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است. و راه اصلی ارتباطی آن، جاده¬ای است که به سمت فومن کشیده شده است.
روستای تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی ترین مناطق شمالی ایران با جلوه های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است.
بلندترین نقطه استان گیلان قله شاه معلم در ماسوله است که ارتفاع آن درحدود ۳۰۵۰ متر بوده و از هدفهای مورد توجه گروههای کوهنوردی می باشد.

ماسوله در زمانهای گذشته نقطه تلاقی سه استان گیلان، زنجان و اردبیل بوده است اما در حال حاضر به صورت بن بستی درآمده و مسیر سفر به استانهای نامبرده تغییر کرده است.
کوه های ماسوله سرشار از معادن آهن، کوارتزیت، روی و سرب می باشد که وجود همین معادن سبب گردیده بود در زمان فتحعلی شاه گلوله های توپخانه ایران در ماسوله ساخته شود.

توضیحات تکمیلی :

بهترین فصل برای بازدید از ماسوله و آبشارهای آن بهار و پاییز می باشد.