گردشگری کهگیلویه و بویر احمد,آبشار تنگ تامرادی,تنگ تامرادی,جاهای دیدنی بویراحمد,آبشار تنگ تامرادی بویراحمد,آدرس آبشار تنگ تامرادی,آبشار تنگ تامرادی کجاست,آبشارهای ایران,طبیعت بویراحمد,آبشار تنگ تامرادی یاسوج,گردشگری بویراحمدی,چشمه بلوط عسلی

 

آبشار تنگ تامرادی یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویر احمد است. گردشگاه تنگ تامرادی در ۴۴ کیلومتری جنوب غرب شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به گچساران قرار داشته و دارای آبشاری زیبا و حوضچه های فراوان و پوشش خزه ای زیبا میباشد.
وجود چهار آبشار با ارتفاع هشت تا ۱۰ متر و حوضچه های آب زلال و گوارایی که همچون زمردی سبز در دل این آبشار پدیدار شده اند، زیبایی آبشار را صد چندان کرده است. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده به گونه ای که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور از این منطقه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد دیدن می کنند.
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تنگ تامرادی سبک زندگی عشایر روستای تنگ تامرادی می باشد که بسیار جالب توجه است. عشایر روستای تنگ تامرادی از اواخر اردیبهشت ماه به مناطق ییلاقی کوچ کرده و بعد از چهار ماه توقف در ییلاق در اواخر شهریور ماه دوباره به روستا باز می گردند.

 

گردشگاه چشمه بلوط عسلی :

 

چشمه بلوط عسلی، که در حوالی آبشار تنگ تامرادی واقع شده یکی از معروف ‌ترین ییلاقات و تفرجگاه‌های منطقه به شمار می‌رود. این چشمه در پایین دست خود حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است.
این آبشار از اطراف به کوه‌های زرآور و ساور محدود می‌گردد و از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

 

قدمت تاریخی تنگ تامرادی :

 

در ورودی تنگ تامرادی و در مجاورت روستای حسین آباد، دخمه و مقبره ‌ای از دوران هخامنشی به جا مانده که به یکی از سرداران و یا نجبای هخامنشی مربوط است. تنگ تامرادی محل وقوع یکی از جنگ‌های تاریخ معاصر نیز هست. جنگ تنگ (دره) تامرادی جنگ بزرگی بود که در سال ۱۳۰۹ بین نیروی شاهنشاهی ارتش ایران به فرماندهی امیر لشکر حبیب الله شیبانی از یک سو و طوایف ایل بویراحمد به فرماندهی کی لهراسب از جنگجویان نامدار بویراحمد درسوی دیگر رخ داد که با پیروزی کامل بویراحمدی‌ها همراه بود.

 

مشکلات موجود در تنگ تامرادی :

 

از مهمترین مشکلات این منطقه گردشگری می توان به عدم وجود هر گونه علائم راهنمایی و رانندگی در ۱۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم منتهی به این مکان اشاره نمود. عدم وجود امکانات رفاهی از جمله رستوران، سرویس بهداشتی و روشنایی مناسب برای شب از دیگر مسائلی است که این مکان تفریحی را در انزوا نگه داشته است./n