آبشار دره گاهان – آبشار درگاهان تفت

آبشار دره ‌گاهان در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان تفت و در ۲۷ کیلومتری شهر یزد واقع شده است. این آبشار با نامهای درگاهان، دره گاهان و دره گاوان تفت معروف است. آبشار دره گاهان تفت در استان یزد واقع است. یکی از نقاط دیدنی استان یزد تفرجگاهی موسوم به دره گاهان است که به دلیل وجود درختان و همچنین آبشاری زیبا به صورت یکی از جاذبه های دیدنی این شهرستان بدل گشته است.
دره گاهان از ۷ دره فرعی تشکیل شده که عبارتند از دره اصلی، دره خشک، دره آلبالو، دره آب پلنگ، دره لا انار، دره آبشار و دره باد گز٫ دیواره‌های این دره بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع دارند.
آبشار دره گاهان در مواقعی به دلیل کم آبی خشک می‌شود ولی در زمان پرآبی زیبایی آن وصف نشدنی است. آبشاری با ۷۰ متر ارتفاع که تنها آبشار موجود استان یزد می‌باشد و در میان کوه‌های سر به فلک کشیده از چشم‌انداز خاصی برخوردار است.
وجود سنگ های مساعد برای صخره نوردی در کنار آبشار نیز مزید بر علت شده و منطقه را بیش از پیش مشهور ساخته است. در این منطقه طرح اکوتوریستی و تفرجگاهی اجرا شده است. آبشار در دره ای در دامنه شیر کوه قرار دارد و آب آن از بارش های آسمانی و ذوب تدریجی برف های شیرکوه تامین می شود. زیبایی آبشار،هوای مطبوع و جلوه های طبیعی دره منتهی به آبشار،عواملی اند که گردشگران بسیاری را برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سوی آبشار می کشاند.
درختان میوه سردسیری در دامنه های شیرکوه به وفور یافت می شود و حتی در این منطقه پیست اسکی زمستانه نیز ایجاد شده است.

مسیر رسیدن به آبشار درگاهان :

برای رفتن به کنار آبشار درگاهان و تماشای تنها آبشار مهم استان یزد، در ابتدای ورودی تفت، از سمت جاده ابرکوه ، جاده ای فرعی وجود دارد که به آبشار منتهی می شود.از ابتدای جاده تا آبشار کمتر از پنج کیلومتر فاصله است که پانصد متر انتهای آن را باید پیاده روی کرد. در این مسیر آب نماهای زیبایی تعبیه شده که آب روانی در آنها جاری است.

آثار باستانی منطقه دره گاهان تفت :

دره گاهان دارای یک محوطه باستانی به نام قلعه پهلوان بادی است که بر بلندای صخره ای عظیم و سترگ در سالیان دور مامن شخصی به همین نام بوده که افسانه های زیادی در مورد آن بر زبانها جاریست .آثار و بقایای آن را میتوان بر فراز صخره مشاهده نمود.

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

طبیعت منطقه شیرکوه، زیبایی های بسیاری را در دل خویش جای داده است. کوه ها و غارهای کم نظیری چون برفخانه دایمی طرزجان، کوه شگفت انگیز عقاب و غار زیبای نباتی چشمان هر بیننده ای را خیره می کند و مناطقی ییلاقی و سرسبز، مانند سانیچ، منشاد، نیر، فراشاه(اسلامیه)، توده، بیداخوید، سخوید، زردین و تنگ چنار با کوچه باغ های قدیمی و زیبای انار و مهمتر از همه وجود مردمانی خونگرم، باصفا و مهماندوست، زیبایی این نگین کویر را صدچندان کرده است.
همچنین آبشارهای فصلی بسیاری نیز در دامنه های این کوه گزارش شده است که از آن جمله می توان به آبشار دره آریز در جناح جنوبی شیرکوه اشاره کرد.

وجه تسمیه آبشار دره گاهان تفت :

گاه درزبان پارسی قدیم بمعنی شادی و دره گاهان یا دره شادیها، دره ایست که درزمانهای دور مردمان به آنجا رفته و جشنها و مراسم خودرادر آن برپامیداشتند. این دره که به گفته کسانی به دلیل چرانیدن و نگه داشتن گاو در آن به نام دره گاوون نیزخوانده میشود هم اکنون درنقشه هاو تابلوها به نام دره گاهان بوده و درگویش محلی دره گوهون گفته میشود.