آبشار رنگو

آبشار کم نظیر و زیبای رنگو در دل جنگل رنگو قرار دارد.
آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است.
این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. با توجه به وضعیت و نمای زیبای آبشار و وجود تنوع پوشش گیاهی در پیرامون آن و برخورداری از هوای خنک و لطیف، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان گلستان محسوب می‌شود.
منطقه جنگلی رنگو به منطقه ناهارخوران از سمت شرق و منطقه شصت کلا از سمت غرب راه دارد. این منطقه دیدنی یکی از مناطقی است که به عنوان مقصد پیاده روی های فردی و جمعی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیر دسترسی به آبشار رنگو :

برای دسترسی به آبشار رنگو در ابتدا باید به روستای توشن بروید. آغاز ورودی جاده جنگلی رنگو، با ویرانه های یک گرمابه قدیمی روبرو می شویم که سالیان سال است متروک افتاده و کمی جلوتر از آن گورستان قدیمی روستا جلب نظر می کند. پس از پیمودن ۲ کیلومتر از روستای توشن و عبور از مسیری خاکی در میان بوته‌های تمشک و درختان بلند، رودخانه‌ای دیده می‌شود که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد.
در ادامه مسیر رودخانه، دره‌ای به ارتفاع بیش از ۵۰ متر نمایان می‌شود که دو سوی آن درخت‌های بلند در هم تنیده روییده‌اند. شیب دره در برخی نقاط به ۸۰درجه نیز می‌رسد. پس از حدود ۵ ساعت پیاده‌روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو از فراز صخره‌های عظیم نمایان می‌شود.

پیش از رسیدن به آبشار رنگو، کمپ رنگو نیز در بین راه قرار دارد. این کمپ برای اقامت طبیعت گردان و کوهنوردان، تعبیه شده است.
مسیر دسترسی به آبشار رنگو از داخل جنگل‌های پردرخت و تاریک منطقه، مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی برای رسیدن به آبشار الزامی است. در مسیر آبشار امامزاده ای به نام امامزاده ابراهیم نیز جلب توجه می کند که بنای آن به تازگی مرمت و بازسازی شده است. علاوه بر آبشار اصلی رنگو، در مسیر رودخانه جاری در میان جنگل، آبشارهای کوچک و بزرگ زیبایی ایجاد شده که هر کدام جلوه خاص خود را دارند.

پیشنهاد جاکاو :

مسیر دسترسی به آبشار رنگو مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی برای رسیدن به آبشار الزامی است، لذا گردشگران عزیز به این نکته مهم توجه کنند.
همچنین فراموش نکنید که با توجه به فصل بازدید از این منطقه لباس مناسب به همراه داشته باشید.
با توجه به بکر بودن منطقه امکانات رفاهی چندانی برای گردشگران مهیا نمی باشد ، لذا وسایل ضروری و خوراکی مناسب به همراه داشته باشید.
با توجه به طولانی بودن مسیر دسترسی به آبشار در حد توان سبکبار اقدام به بازدید نمایید.