استان سمنان – گردشگری شاهرود – آبشار مجن – آبشار تنگ داستان

یکی از جاذبه های گردشگری شاهرود و از جمله نقاط طبیعی تفریحی شاهرود در استان سمنان آبشار مجن یا آبشار تنگ داستان می باشد. آبشار مجن یا آبشار تنگه داستان مجن در شمال غربی شاهرود واقع شده است. فاصله این مکان تفریحی و گردشگری شاهرود تا میدان امام رضا شهر شاهرود ۴۸ کیلومتر می باشد.
در انتهای مجن دره ای زیبا با مناظری منحصربفرد از کوه و دشت و رود، قرار دارد که در فصل بهار بوی عطر گل های وحشی و گل های شقایق و در فصل تابستان گل های زیبای آفتابگردان بر زیبایی آن می افزایند. این آبشار در زمستان نیز بسیار دیدنی است و دسته های پر تعداد کبک شما را تا دهانه آبشار همراهی می کنند.

 

علت نامگذاری آبشار مجن :

این آبشار بدلیل واقع شدن در نزدیکی شهر مجن بدین نام شناخته میشود. تنگ داستان یا تنگه داستان نام دیگر این آبشار دیدنی می باشد.

 

مسیر رسیدن به آبشار مجن :

برای دیدن این مکان گردشگری شاهرود اگر مبدا شما شهر شاهرود باشد باید خود را به میدان امام رضا در این شهر برسانید. در میدان امام رضا شاهرود مسیر شاهرود به بسطام و گرگان را انتخاب نمایید. پس از ۱٫۵ کیلومتر ادامه مسیر در سمت چپ راه آسفالته عریضی وجود دارد که مسیر شهر مجن است. پس از ۲۲ کیلومتر ادامه مسیر تابلوی راهنمای آبشار مجن را خواهید دید که فاصله آبشار مجن را ۱۸ کیلومتر نشان می دهد که البته این مسافت اشتباه بوده و ۲۴ کیلومتر صحیح می باشد. بعد از تابلوی راهنما در سمت چپ به جاده مجن یا دوراهی مجن میرسید. در صورت ادامه مسیر پس از ۱۲ کیلومتر به شهر مجن خواهید رسید. از کنار امامزاده ابراهیم مجن که بگذرید به تابلو دیگری میرسید که مسیر آبشار تنگ داستان مجن را با مسافت ۸ کیلومتر نشان میدهد که این هم اشتباه بوده و ۱۲ کیلومتر صحیح است.
پس از اندکی ادامه مسیر به مسیر خاکی میرسید که البته مسیر خاکی چندان بدی نبوده و برای انواع وسایل نقلیه قابل تردد می باشد. در انتهای این جاده خاکی به پارکینگ آبشار که در کنار آبشار واقع شده است رسیده و پس از حدود ۲۰ متر پیاده روی درون آب سرد به زیر آبشار خواهید رسید.
اگر هم خواهان پیمایش دره و فرود از آبشارها باشید می بایست به جای ورود به تنگه، مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و کوه را دور بزنید تا به ابتدای تنگه برسید.
لازم به توضیح است که در این مسیر خاکی تا رسیدن به آبشار، مناظر طبیعی بی نظیری را مشاهده خواهید کرد که باغات و مزارع و همچنین تصاویر بی بدیل کوهستان از آن جمله می باشد. بطور مثال از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه مناظر دشت گل های شقایق در مزارع مسیر بسیار دیدنی و جالب توجه می باشد. همچنین دیدن سد خاکی مجن و دریاچه پشت آن نیز خالی از لطف نیست. در نزدیکی آبشار مبلغی را بعنوان ورودی باید پرداخت تمایید.
توصیه میکنیم از پله فلزی در کنار آبشار استفاده نموده و با پرداخت مبلغی اندک به طبقه بالا بروید و منظره دیدنی آبشار و عظمت آن را از نزدیک مشاهده نمایید.
در کیلومتر ۱۰ مسیر شاهرود به مجن در سمت چپ تفرجگاه امیریه یا گردشگاه امیریه شاهرود قرار دارد که یکی از مکان های گردشگری شاهرود محسوب می شود. چشمه هفت رنگ فرحزاد مجن نیز از دیگر جاذبه های گردشگری طبیعی منطقه می باشد.

 

امکانات رفاهی محوطه آبشار تنگه داستان مجن :

توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، کمپی به منظور رفاه گردشگران ساخته شده و دارای ۱۴ آلاچیق، ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی، محوطه پارکینگ و پله فلزی جهت دسترسی به طبقه فوقانی آبشار است. جهت ورزشهای آبی و قایق سواری و دیگر تاسیسات گردشگری نیز برنامه هایی اندیشیده شده است که بزودی اجرا خواهد شد. البته این مطلب همت سرمایه گذاری بخش خصوصی را میطلبد.

 

شهر مجن :

آب و هوای مجن، در پاییز و زمستان سرد و یخبندان همراه با بارش برف سنگین و در بهار و تابستان معتدل است. وجود آثار سفالی و قلعه هایی در اطراف شهر مجن و همچنین درختان کهنسال ارس که در منطقه به نام سور مشهور هستند، نشانگر قدمت تاریخی این منطقه است.
آنچه مجن را از نظر جلب جهانگرد ممتاز ساخته است، سبک معماری و طبیعت زیبای آن است. در این شهر خانه ها گرداگرد تپه ای در دامنه کوه و در میان دو رودخانه پی حصار و پیش ده که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرند، بنا شده اند.
در مجموع طبیعت سرسبز و رودخانه های جاری، مجن را به باغی دلگشا در حاشیه کویر مبدل ساخته است. البته از باران های سیل آسا و شدید این منطقه هم نباید غافل شد.