آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان یکی از مرتفع ‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم ‌آباد بخش پاپی قرار دارد. ارتفاع آبشار نوژیان ۹۵ متر وعرض تاج ۵ متر است که در فصول مختلف متفاوت است.
از آنجا که لازم است مسیر طولانی و پر پیچ و خمی برای رسیدن به آبشار باید طی شود، واکنش بازدیدکنندگان، پس از دیدن آبشار دیدنی است. آب آبشار از چشمه های بالا دست تأمین می شود و در ابتدای فصل بهار طبیعتاً پر آب تر است. هرچه به اواخر تابستان نزدیک شویم بخصوص در ایام خشکسالی، آب آبشار کمتر شده و از زیبایی آن نیز کاسته می شود. در سمت راست آبشار رودخانه کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه های متعدد که فاصله بسیار کوتاهی تا آبشار دارند تأمین می گردد.
آب حاصل از آبشار نوژیان، رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که پس از گذر از نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می ریزد. آب رودخانه خنک بوده و محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردابی همچون قزل آلا است.

مسیر دستیابی به آبشار نوژیان :

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد بروجرد ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. از این سه راهی در جهت مشرق دست چپ بپیچید. در ادامه جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی خواهد شد.
این مسیر طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقاً ۳۸ کیلومتر فاصله است. ۳۲ کیلومتر مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر انتهایی خاکی است. مسیر خاکی برای اتومبیل های معمولی قابل طی کردن است. کل مسیرِ ۳۸ کیلومتری فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گارد ریل است. مراقب پیچ های تند جاده باشید. به خاطر داشته باشید که زیبایی فراوان مسیر را از دست ندهید. اگر با کمبود وقت مواجه نیستید، در میان راه بایستید و از جنگل های زیبای زاگرس لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید آبشار نوژیان :

هرچه به اواخر تابستان نزدیکتر شویم، آب آبشار کمتر خواهد شد و در خشکسالی ها احتمال اینکه آبشار خشک شود وجود دارد. زمستان فصل مناسبی برای گردشگری در این منطقه نیست. بهترین زمان بازید ماه های اردیبهشت و خرداد است.

امکانات رفاهی منطقه :

جاذبه های طبیعی ایران معمولاً فاقد امکانات رفاهی مناسب هستند. آبشار نوژیان فاقد هرگونه امکانات رفاهی است.
در منطقه رستوران و فروشگاه وجود ندارد، لذا وسایل لازم به همراه داشته باشید.
نزدیکترین پمپ بنزین در فاصله ۴۲ کیلومتری است. بنابراین برای یک مسیرِ کوهستانی که شامل ۸۰ کیلومتر رفت و برگشت می باشد بنزین به همراه داشته باشید.
آب آبشار و رودخانه مجاور آن از چشمه های نزدیک تأمین می شود و آبی گوارا است. اما ترجیحاً آب آشامیدنی بهداشتی همراه داشته باشید.
آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد.
نزدیکترین روستا در فاصله دو کیلومتری است اما متاسفانه امکانات قابل توجهی در آن وجود ندارد.
اگر قصد اتراق کردن دارید، می توانید فضاهای متعددی جهت استراحت در سایه پیدا کنید.
اگر قصد اقامت شبانه دارید، احتمال وجود جانوران وحشی را در نظر داشته باشید.
اقامت طولانی بیش از چند ساعت در کوهستان باعث آفتاب سوختگی خواهد شد. از کلاه یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
محلی برای دفع زباله وجود ندارد. زباله های طبیعی خود را دفن کنید و سایر زباله ها را با خود برگردانید. به حقوق آنهایی که پس از شما به طبیعت می آیند احترام بگذارید.
اگر افرادی غیر از شما برای بازدید آمده اند، از آلودگی صوتی و عدم رعایت حقوق شهروندی بپرهیزید.

امنیت منطقه :

تاکنون مواردی از عدم امنیت در منطقه گزارش نشده است. مردم منطقه عموماً انسان هایی محترم و قابل اعتمادند. حرکت شبانه در مسیر کوهستانی می تواند خطرات جاده ای برای شما ایجاد کند.
روستای سنگ تراشان، نزدیکترین روستا به آبشار نوژیان است. لازم به توضیح است از همین روستا می توانید به سمت آبشار وارک (wark) حرکت کنید.

توضیحات تکمیلی :

برای یک مسیرِ کوهستانی که شامل ۸۰ کیلومتر رفت و برگشت می باشد بنزین به همراه داشته باشید.
آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد.
کلاه یا کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.
دوربین عکاسی برای ثبت لحظات زیبا به همراه داشته باشید.
در مسیر توقف کنید و از طبیعت زیبا نهایت استفاده را ببرید.
خوراکی و مواد مورد نیاز به همراه داشته باشید چرا که فروشگاهی در منطقه وجود ندارد.
برای رفتن به آبشار وارک باید از مسیر روستای سنگ تراشان استفاده نمایید.