آبشار وارک خرم آباد

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتر می‌باشد.
سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۵٫۱۵ متر با عرض ۵۶٫۵ متر می باشد. حداکثر ارتفاع آن به ۵۷ متر می‌رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را در بر می‌گیرد.
اطراف آبشار وارک پوشیده از درختان، بلوط، گلابی و زالزالک است.

مسیر رسیدن به آبشار وارک :

فاصله آبشار وارک از سه راهی پلیس راه خرم آباد بروجرد چهل کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است که برای رسیدن به آبشار وارک از همین جاده استفاده میشود.
پس طی مسافتی به یک سه راهی میرسید که اگر به سمت مشرق یا دست چپ بپیچید به آبشار نوژیان میرسید و اگر بسمت مغرب یا دست راست بپیچید به آبشار زیبای وارک میرسید، جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می شود. این مسیر طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است.
۱۱ کیلومتر مانده به آبشار جاده شوسه میباشد که ۵ کیلومتر انتهای مسیر را نمی توان از ماشین استفاده کرد و برای رسیدن به آبشار و دیدن گوشه ای از خلقت زیبای خداوند رنج پیاده روی را باید به جان خرید.

توضیحات تکمیلی :

برای بازدید از این منطقه ترجیحاً آب آشامیدنی بهداشتی همراه داشته باشید.
برای یک مسیرِ کوهستانی بنزین کافی به همراه داشته باشید، در مسیر پمپ بنزینی وجود ندارد.
آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد.
برای پیاده روی کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید.
بدلیل آفتاب زیاد در منطقه و نیاز به پیاده روی کلاه یا کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.
دوربین عکاسی برای ثبت لحظات زیبا به همراه داشته باشید.
در مسیر توقف کنید و از طبیعت زیبا نهایت استفاده را ببرید.
خوراکی و مواد مورد نیاز به همراه داشته باشید چرا که فروشگاهی در منطقه وجود ندارد.