گردشگری کهگیلویه و بویر احمد,آبشار کمردوغ,قلعه رئیسی,آدرس آبشار کمردوغ,آبشار کمردوغ کجاست,جاهای دیدنی کهگیلویه,قلعه رئیسی کجاست,آبشار کمردوغ قلعه رئیسی,مکان های طبیعی کهگیلویه,آبشارهای کهگیلویه و بویراحمد,آبشار کمردوغ دهدشت,جاهای دیدنی دهدشت,امامزاده سید محمید

 

آبشار کمر دوغ یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهر قلعه رئیسی در شهرستان کهگیلویه می باشد. قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا محسوب میشود. مرکز شهرستان کهگیلویه شهر دهدشت است.
آبشار کمردوغ در کنار روستای کمردوغ و در نزدیکی امامزاده سید محمید یا سید محمود در میان جنگلهای بلوط واقع است. این مکان گردشگری طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در فاصله ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب یاسوج، ۷۳ کیلومتری شمال شهر دهدشت و ۱۰ کیلومتری شرق شهر قلعه رئیسی قرار دارد.
آبشار کمر دوغ از ضلع شرقی کوههای قلعه رئیسی با ترکیب چشمه های متعدد سرچشمه می گیرد. بهترین فصل بار بازدید این گردشگاه طبیعی قلعه رئیسی بهار و تابستان است.

 

علت نامگذاری آبشار کمردوغ :

 

آبشار کمردوغ بواسطه آب سفید رنگش به کمردوغ یا کمردو معروف شده است. کمر در اصطلاح مردمی محلی همان دیوار سخت و صاف است.

 

جاذبه گردشگری خاص آبشار کمردوغ :

 

از ویژگی های منحصربفرد این آبشار، نمکی بودن آب این چشمه است، زیرا در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد به ندرت چشمه ای نمکی یافت می شود. در سرچشمه آبشار کمردوغ، اجرای یک طرح پرورش ماهی قزل آلا باعث پهن شدن سرریز آب و وسعت یافتن طول آبشار شده و آبشاری مصنوعی را در جنوب آبشار طبیعی آن ایجاد کرده است. واقع شدن یک تنگه زیبا در مسیر جریان آب بر زیبایی آبشار افزوده است.

 

راه رسیدن به آبشار کمردوغ :

 

اگر مبدا شما شهر دهدشت باشد در ابتدا باید جاده دهدشت به پاتاوه را انتخاب کنید. در کیلومتر ۲۵ دهدشت به پاتاوه در سمت چپ به جاده قلعه رئیسی و دیشموک خواهید رسید. یک کیلومتر بعد به قلعه دختر میرسید. ۲۴ کیلومتر پس از قلعه دختر به قلعه رئیسی خواهید رسید. سپس باید جاده قلعه رئیسی به دیشموک را ادامه مسیر دهید. در کیلومتر ۲ این جاده در سمت راست به جاده امامزاده سید محمید یا سید محمود و آبشار کمردوغ می رسید. از اینجا به بعد در حدود ۱۰ کیلومتر تا آبشار کمردوغ فاصله دارید./n