خراسان شمالی,گردشگری شهرستان بجنورد,آبگرم ایوب پیامبر,آبگرم ایوب,آبگرم ایوب پیغمبر,آبگرم روستای ایوب,روستای ایوب,روستای ایوب کجاست,آدرس روستای ایوب,آدرس آبگرم ایوب,آبگرم ایوب پیغمبر کجاست,آبگرم های ایران,آبگرم های خراسان شمالی

 

چشمه آبگرم ایوب پیغمبر یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان بجنورد و مکان گردشگری و مذهبی در خراسان شمالی می باشد. آبگرم ایوب در روستای ایوب پیغمبر، در ۸۳ کیلومتری شمال بجنورد در دهستان گیفان واقع است.
این چشمه به شکل یک استخر و حوض می‌ باشد که به جهت جلوگیری از بروز حوادث و سقوط انسان و احشام به داخل آن، حصارکشی شده است. در فاصله ۵ متری این چشمه، چشمه آب سرد قابل شرب قرار دارد که آب آن از گوشه ضلع شمالی وارد استخر شده و سردی آن در این قسمت به خوبی احساس می‌ شود.
آب این چشمه‌ و سایر چشمه‌ های این روستا گوگردی بوده و برای درمان و تسکین امراض پوستی مناسب می‌ باشند. هم اکنون آب گرم ایوب دارای دو استخر مجزا است که یکی از آنها که محل جوشش آب گرم است مختص آقایان و دیگری مختص بانوان می باشد.
آب چشمه ایوب برای روستائیان اطراف از قداست خاصی برخوردار است و آنها معتقدند افراد هنگام شنا در این آب باید با نام خدا وارد آب شوند.

 

بقعه ایوب پیغمبر :

 

مقبره ای در کنار استخر آبگرم ایوب وجود دارد که به گفته پیران این روستا مختص به ایوب پیغمبر است و به همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر آب گرم و پاکی بدن به زیارت آن می روند. در سال ۱۳۳۴ خورشیدی جهت قبر ایوب پیامبر را به سمت قبله تغییر داده اند که این موضوع نشان از این دارد که این مقبره مربوط به دوران قبل از اسلام است.
افراد زیادی براین عقیده اند که حضرت ایوب پیغمبر برای علاج بیماری خود عصایش را بر این مکان کوبید که به واسطه آن آب گرمی از زمین بیرون آمده و آن حضرت برای از بین بردن آلودگی و از بین بردن کرم های بدنش در آن استحمام کرده است. وجود فسیل هایی از کرم و دیگر جانداران ریز در اعماق استخر این باور روستائیان را تقویت کرده است.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته روستای ایوب حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال قدمت دارد و نام قدیم آن حاجی عبدالوهاب بوده و بنا به گفته اهالی وی اولین کسی بوده که در این منطقه ساکن شده و کم کم جمعیت روستا افزایش یافته است. در حال حاضر نام روستا به دلیل مشرف بودن با مقبره‌ ای که به زیارتگاه حضرت ایوب معروف می‌ باشد، به نام روستای ایوب مشهور است.

 

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

 

روستای گیفان در ۷ کیلومتری شرق روستای ایوب واقع شده است. باغات انگور گیفان دارای یکی از باکیفیت ترین محصول انگور در سطح بجنورد و خراسان شمالی می باشد. برداشت انگور از تاکستان های دهستان گیفان هرساله از اواخر شهریور ماه آغاز و تقریبا تا پایان مهر ماه ادامه پیدا میکند./n