خراسان جنوبی – گردشگری خوسف – آرامگاه ابن حسام خوسفی

 

یکی از جاذبه های تاریخی و اماکن زیارتی شهر خوسف در استان خراسان جنوبی مقبره ابن حسام خوسفی می باشد. شهر خوسف مرکز شهرستان خوسف است. آرامگاه ابن حسام خوسفی بر فراز صخره‌ای سنگی در حاشیه غربی شهر خوسف استان خراسان جنوبی واقع شده ‌است. شهر خوسف در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب بیرجند قرار دارد.
محمد فرزند حسام الدین حسن، معروف به ابن حسام، شاعر، عارف، فقیه و اندیشمند قرن هشتم و نهم هجری است. این آرامگاه که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد، در سال ۹۲۰ هجری قمری ساخته و در قرن ۱۳ قمری بازسازی گردید.

 

معماری مقبره ابن حسام خوسفی :

 

این بنای کوچک شامل اطاقکی است با فرم هشت ضلعی که نقشه فضای داخلی آن به صورت چلیپایی است. پوشش مقبره به صورت گنبدی طراحی شده که در مرکز آن یک کلاه فرنگی ساخته شده است. در این قسمت نورگیرهایی تعبیه شده تا هم نور فضای داخلی آرامگاه را تأمین کند و هم باعث تهویه فضای داخل آرامگاه شود. همچنین در داخل آرامگاه کتیبه ‌ای کاشیکاری شده به رنگ سفید حاوی اشعار ابن حسام است که دور مقبره را فرا گرفته ‌است.

 

سایر جاذبه های گردشگری خوسف :

 

حالا که در شهر خوسف هستید بد نیست از سایر جاذبه های گردشگری این شهر بشرح زیر دیدن نمایید :
– سنگ نگاره های کال جنگال واقع در ۵ کیلومتری خوسف
– قلعه خوسف
– مسجد جامع خوسف
– خانه علوی خوسف
– خانه مالکی خوسف
– مدرسه ابن حسام خوسف
– امامزاده شاه سلیمان علی خوسف

 

توضیحات تکمیلی :

خوسف یکی از کهن‌ترین شهرهای جنوب خراسان محسوب میشود که در منابع تاریخی ازآن با نام‌های خسف، خسب و خوسف یاد شده است.
غلامحسین شکوهی (اولین وزیر آموزش و پرورش ایران)، احمد کامیابی مسک (نمایشنامه نویس و استاد) و سیما بینا (نوازنده، نقاش و خواننده) از مردمان شناخته شده خوسف هستند./n