استان قزوین,آرامگاه حمدالله مستوفی,آدرس آرامگاه حمدالله مستوفی,آرامگاه حمدالله مستوفی در قزوین,مقبره حمدالله مستوفی قزوین,حمدالله مستوفی,بناهای تاریخی قزوین,آرامگاه حمدالله مستوفی کجاست,گردشگری قزوین

 

یکی از جاذبه های تاریخی قزوین و از جمله بناهای تاریخی استان قزوین آرامگاه حمدالله مستوفی می باشد. مقبره حمدالله مستوفی یک برج تاریخی مربوط به دوره ایلخانی است که در قزوین، خیابان طالقانی، خیابان باغ دبیر، کوچه مستوفی قرار دارد.
این جاذبه گردشگری قزوین در محله پنبه ریسه در شرق میدانگاه میان امامزاده علی و آمنه خاتون شهر قزوین واقع شده که به آن گنبد دراز نیز می‌گویند.
حمدالله ابن ابی بکربن حمدالله مستوفی قزوینی مورخ مشهور، شاعر، نویسنده و جغرافیدان اسلامی در سال ۶۸۲ قمری در قزوین متولد شد و در سال ۷۵۰ قمری از دنیا رفت.

 

معماری برج مقبره حمدالله مستوفی قزوین :

بنای این اثر تاریخی قزوین برج آجری کوچکی متعلق به قرن هشتم قمری است که پلان برج به صورت مربع توسط ۴ فیل پوش هشت ضلعی شده و با گنبد مخروطی پوشیده شده است.
محوطه آرامگاه ۲۸۰ متر مربع است که تنها از این میزان ۴۰ متر مربع به زیربنا اختصاص دارد. گنبد و زیرسازی آن که از بناهای مجلل و زیبای عهد مغول است، با کتیبه ای از کاشی لاجوردی است که به خط نستعلیق چگونگی زندگانی حمدالله مستوفی، نیاکان و تالیفات وی به اختصار بیان شده است.
از یک جفت در منبت کاری آرامگاه، یک لنگه آن از میان رفته و لنگه دیگر هم به موزه ایران باستان انتقال داده شده است و به جای آن اکنون درِ تازه ساختی و در بقعه کار گذاشته شده است.
نمای بنا آجری و مطابق سبک ایلخانی دارای بندهای مهری است، گنبد مخروطی نیز پیشتر آجری بوده که در دوره‌های بعد کاشیکاری شده و مقرنس ‌سازی دور تا دور دایره پایین گنبد تعمیر شده است.

 

لینک های کمکی جستجوی سریع در سایت گردشگری ایران و قزوین :

گردشگری قزوین – گردشگری استان قزوین – گردشگری در ایران – تفریحی قزوین – سایت گردشگری قزوین – نقاط دیدنی قزوین – مسافرت به استان قزوین – بهترین مکان دیدنی ایران – مراسم سنتی قزوین – نقشه ی قزوین – فهرست گردشگری قزوین – لوازم ضروری سفر – جاهای توریستی قزوین – سوغات قزوین چیست؟ – دیدنیهای ایران – مکان های رویایی ایران – نقشه گردشگری قزوین – تاریخی قزوین – جاهای توریستی قزوین – بناهای تاریخی قزوین – آثار تاریخی قزوین – مکان های تاریخی قزوین – مقبره های تاریخی ایران – آرامگاه های تاریخی