آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی – شاهرود

شیخ ابوالحسن خرقانی در روستایی به نام قلعه نو خرقان در ۲۴ کیلومتری شمال شاهرود در بخش بسطام آرمیده است. مجموعه آرامگاه به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته اند.
در وسط مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده است.
بنای آرامگاه از آجر است و در سال ۱۳۵۲ توسط انجمن آثار ملی بنا شده است . روی قبر شیخ یک قطعه سنگ مرمر است که اشعاری بر آن حک شده است.
مسجدی که در این مجموعه واقع است اکنون نیایشگاه زائرین ابوالحسن خرقانی و مورد استفاده آنها در موقع توقف در آن مکان می‌باشد.
از دیدگاه کارشناسان گردشگری، شاهرود به دلیل وجود آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، شیخ عمادالدین و شیخ جلال الدین به مهد عرفان مشهور است.

درباره شیخ ابوالحسن علی خرقانی :

شیخ ابوالحسن خرقانی عارف و صوفی نام‌دار ایرانی بوده‌است. وی از انگشت شمار پیرانی است که پیرو حکمت خسروانی و پاسدار فرهنگ ایران بود.
ظاهراً او در سال ۳۵۲قمری در روستای خرقان قومس از توابع کوهستان بسطام به دنیا آمده‌است. او بایزید بسطامی را مقتدای خود دانسته و مانند ابوسعید ابوالخیر از احمد بن عبدالکریم قصاب آملی خرقه گرفته است. گفته شده که سلطان محمود غزنوی به دیدار او رفته و از او پند خواسته‌است. در گفته‌ها و داستان‌ها به جای مانده که ابوسعید ابوالخیر و پورسینا به خرقان رفته و با او گفتگو داشته و مقام معنوی او را ستوده‌اند.
از مریدان و شاگردان نامدار او خواجه عبدالله انصاری بوده‌است. مرگ شیخ حسن در روز شنبه دهم محرم سال ۴۲۵قمری و در سن ۷۳ سالگی در روستای خرقان بوده‌است.
شیخ ابوالحسن خرقانی نویسنده کتاب نورالعلوم است. وی را می‌توان یک محقق تاریخی هم دانست.او در مورد ریشه عرفان تحقیق کرده و متوجه شده که عرفان، در گذشته، یعنی قبل از اسلام هم در شرق وجود داشته ولی نتوانسته ریشه‌های عرفان قبل از اسلام در ایران را پیدا کند.
او هر چند خود و خلق را در خالق محو می‌دید اما در سلوک خویش از هر فرصتی برای شکستن دیوارهای تفرقه قوم گرایی و هرنوع برتری انسانی بر انسان دیگر استفاده کرده‌است و طریق وصول به خالق را خدمت به خلق معرفی کرده‌است .
شیخ ابوالحسن خرقانی بر سر در خانقاه خود نوشته بود: هر کس که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید. چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد، البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد.
امروزه این جمله به عنوان شعار ملی گردشگری کشورمان در آمده است .

ملاقات شیخ ابوالحسن خرقانی و ابن سینا :

درباره ملاقات شیخ ابوالحسن خرقانی عارف و ابو علی سینا فیلسوف و طبیب مشهور داستانها در کتابها آورده اند، اگر جزئیات این دیدار درست نباشد، با در نظر گرفتن وقایع تاریخی و خط سیر حرکت ابوعلی سینا از گرگانج به جرجان (گرگان) که از طریق توس و نیشابور و جاجرم و سرحد کومش انجام گرفته، وقوع این ملاقات مهم تاریخی قطعی است .

توضیحات تکمیلی :

در مسیر شاهرود به جنگل ابر از کنار ورودی روستای قلعه نو خرقان گذر میکنید.
گردشگران علاقمند میتوانند از جنگل ابر نیز دیدن نموده و از زیباییهای طبیعی خیره کننده این جنگل نیز بهره مند گردند.