گردشگری گیلان – گردشگری رشت – آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی – مقبره میرزا کوچک خان جنگلی رشت – قبر میرزا کوچک خان جنگلی رشت – آرامگاه سردار جنگل – مکان های تاریخی رشت

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی رشت و از جمله مقبره های تاریخی رشت و ایران در استان گیلان آرامگاه یا مقبره میرزا کوچک خان جنگلی رشت می باشد.  بنای یادبود میرزا کوچک خان جنگلی به گونه ای ساده اما زیبا و با توجه به اصول معماری سنتی درسالهای پس از پیروزی انقلاب ساخته شد. در اطراف مقبره میرزا اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آنها بر روی سنگ قبر حک شده است. در کنار این مقبره آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار دارد.

 

آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان – آرامگاه میرزا کوچک خان جگلی کجاست :

آرامگاه میرزا کوچک خان، معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت، در محله سلیمان داراب، خیابان سمیه یا ۱۶ متری رشت واقع شده و از جمله مکان های دیدنی شهرستان رشت به شمار می آید. این آرامگاه در میان بقعه و گورستان سلیمان داراب قرار دارد.

 

نام واقعی میرزا کوچک خان جنگلی :

نام واقعی و اصلی میرزا کوچک خان جنگلی یونس استادسرایی بوده و به میرزا کوچک شناخته شده و معروف بود.

 

زندگینامه میرزا کوچک خان جنگلی – بیوگرافی میرزا کوچک خان جنگلی :

میرزا کوچک پسر میرزا بزرگ از مردم رشت و ساکن استاد سرا در خانواده‌ای متوسط در روستای زیده از توابع فومنات تولد یافت. تحصیلات مقدماتی را در مدرسه حاجی حسن در صالح آباد رشت و مدرسه جامع گذرانید، آنگاه به تهران آمد و در مدرسه محمودیه به تحصیل پرداخت، اما از آنجا که شور میهن پرستی در سر داشت قدم به میدان مبارزه گذاشت. نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی و با اندیشه اتحاد دنیای اسلام مدت ها به مبارزه علیه استبداد محمدعلی شاه قاجار و استعمار دولت های خارجی روس و انگلیس پرداخت اما خیانت بعضی عوامل علیه نهضت جنگل، باعث شد تا میرزا و یاران وفادارش در حمله نیروهای دولتی رضاخان به اعماق جنگل پناه ببرند. سرانجام میرزا در اثر سرما و برف و بوران کوه های گیلوا، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

توصیه های گردشگری :

گردشگرانی که علاقمند به بازدید از خانه میرزا کوچک خان جنگلی هستند میتوانند همه روزه از ساعت ۸تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۸ به محله استادسرا رشت مراجعه نموده و از این خانه تاریخی که شامل موزه،کتابخانه و اسناد تاریخی نیز هست دیدن نمایند./n