آرامگاه کوروش,آرامگاه کوروش کبیر,مقبره کوروش,آرامگاه کوروش پاسارگاد,پاسارگاد,مقبره کوروش کجاست,آدرس مقبره کوروش بزرگ,جاهای دیدنی پاسارگاد,تاریخچه مقبره کوروش هخامنشی,مقبره کوروش هخامنشی

 

آرامگاه کوروش در پاسارگاد، حدوداً در ۵۳۰ تا ۵۴۰ قبل از میلاد از سنگ آهکی به رنگ سفید ساخته شده است. آرامگاه کوروش بزرگ مهم ترین اثر مجموعه ی پاسارگاد در استان فارس است که از سال ۱۸۲۰ میلادی به بعد بعنوان آرامگاه کوروش بزرگ شناسایی شد. این بنای تاریخی زیبا در دوره ای به مشهد مادر مقدس شهرت داشت. این آرامگاه همچون گوهری در میان دشت مرغاب خودنمایی میکند. بنای آرامگاه میان باغ های سلطنتی قرار داشت و از سنگ های عظیم که درازای بعضی از آنها به هفت متر می رسید، بنا شده است. تخته سنگ های آرامگاه با بست های فلزی به هم متصل شده بودند. متاسفانه این بست ها بعدها دزدیده شد، هر چند بیشتر این آسیب ها بعدها ترمیم شد، اما جای خالی برخی از آنها به صورت حفره هایی در دل سنگ برجای مانده است.
در ورودی آرامگاه در سمت شمال غربی قرار داشته و ۷۵ سانتی متر پهنای آن است. این درگاه کوتاه نیز دارای دو در سنگی بوده که از بین رفته است. خزانهٔ آرامگاه، در بالاترین نقطه، شکل یک خانهٔ شیروانی ساده با یک ورودی کوچک در غرب را دارد.
پس از مرگ کوروش بزرگ جسد وی را مومیایی کرده و درون تختی از زر نهاده و اشیای مهم سلطنتی و جنگی او را در کنار وی گذارده بودند. در حمله اسکندر مقدونی، یک شخص مقدونی در این آرامگاه را شکسته و اشیای آن را تاراج کرده و کالبد را گزند رسانده بود. در شیب سقف آرامگاه دو حفرهٔ بزرگ وجود دارد که برای سبک کردن سنگها و کم کردن از بار سقف ایجاد شده است و برخی اشتباها، جای نگهداری کالبد کوروش و همسر وی دانسته اند.
آرامگاه کوروش در همه ادوار مقدس به شمار می آمده است. این امر باعث گردیده که در دوران اسلامی هم این تقدس حفظ شود./n