استان کرمان,شهرستان کرمان,آستانه شاه نعمت الله ولی,مقبره شاه نعمت الله ولی,شاه نعمت الله ولی ماهان,آرامگاه شاه نعمت الله ولی,آدرس آرامگاه شاه نعمت الله ولی,شاه نعمت الله ولی,مقبره شاه نعمت الله ولی کجاست,مقبره های تاریخی ایران,اماکن زیارتی ایران,زیارت آستان مقدس شاه نعمت الله ولی,موزه شاه نعمت الله ولی

 

یکی از جاذبه های گردشگری و جاهای زیارتی شهر ماهان در استان کرمان آستانه شاه نعمت الله ولی می باشد. آرامگاه یا آستانهٔ شاه نعمت‌الله ولی در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده است. این بنا ۳۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و از صحن های اتابکی، وکیل الملکی، حسینیه، میرداماد و بیگلربیگی تشکیل شده است. هستهٔ اولیهٔ این بنا گنبدی منفرد بود که در سال ۸۴۰ هجری قمری و به دستور احمدشاه دکنی ساخته شد و به تدریج گسترش یافت.

 

درباره شاه نعمت الله ولی :

 

شاه نعمت الله ولی که نام وی نورالدین بوده درحلب زاده شده و دوران کودکی و نوجوانی را در کرمان گذرانده است. شاه نعمت الله علاوه بر مقام والایش در عرفان، در شعر و ادب هم پایگاهی برجسته داشته و دیوانی از قصیده و غزل و مثنوی و رباعی دارد. شاه نعمت الله ولی در سال ۸۳۲ و به قولی ۸۳۴ هجری قمری در شهر کرمان درگذشت و در ماهان در میان باغی مدفون شد. بیشترین توسعه مجموعه شاه نعمت الله ولی در دوران قاجار انجام پذیرفته است.
بقعه شاه نعمت الله ولی در ماهان یکی از باصفاترین بقعه های ایران به حساب می آید و طی قرن ها همواره مورد توجه و ارادت صوفیه و عرفا و شاعران بوده و هست.

 

موزه شاه نعمت الله ولی :

 

ساختمان موزه این نقطه گردشگری کرمان به عمارت امیریه یا سردر امیریه معروف است. مصالح به کار رفته شده در ساختمان آن شامل گچ و آجر است. قدمت تاریخی بنا حدود ۱۳۰ سال است و به سبک معماری قاجار در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. این بنا در زمان های قبل محل تجمع صوفیان و درویشان بوده است و در سال ۱۳۵۷خورشیدی پس از مرمت و بازسازی به موزه آستانه تبدیل شد.
در این موزه آثار متنوعی نگهداری می شود که اکثر آنها را افراد نیکوکار به موزه هدیه کرده اند. از جمله این آثار کشکول بزرگی از آلیاژ برنج و ساخته دست هنرمندان اصفهانی است که نماد کشکول شاه نعمت الله ولی و سایر درویشان می باشد.
همچنین قرآن های نفیسی که به خط نستعلیق درشت و با آب طلا در قرن هشتم هجری قمری کتابت شده اند، زینت بخش این موزه اند. پته روی مقبره شاه نعمت الله، دو عدد رحل قرآنی ساخت هند و چندین تمثال متعلق به حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) و دو قبضه شمشیر ساخت روسیه به همراه آثار متنوع دیگری در این موزه به نمایش در آمده اند.
همچنین پارک شاه نعمت الله ولی در شمال این مجموعه قرار دارد./n