گردشگری تبریز,گردشگری آذربایجان شرقی,سلطان داغی,ارتفاعات سلطان داغی,کوه سلطان داغی,سلطان داغی تبریز,کوه سلطان داغی تبریز,کوهستان سلطان داغی,کوهنوردی تبریز,کوههای آذربایجان شرقی,کوههای تبریز,کوههای ایران,کوه ایران,کوهستان ایران,اسامی کوههای ایران,بلندترین کوه ایران,نقشه کوههای ایران,نقشه کوه های ایران,نام کوههای ایران,عکس سلطان داغی تبریز,طبیعت تبریز

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی تبریز و از جمله مکان های گردشگری طبیعی در استان آذربایجان شرقی کوهستان سلطان داغی تبریز و ارتفاعات سلطان داغی می باشد. سلطان داغی تبریز در شمال غربى کوهستان سهند، در نزدیکی شهر اسکو قرار دارد. این قله در جنوب روستای سفیده خوان یا اسپرا خوان، زین جناب ، عنصرود و در جانب شرق روستای کندوان قرار گرفته است.
رودخانه های زین جناب چای ، اسکو چای و کندوان چای از این قله سرچشمه گرفته و سوی دشتهای حاصل خیز مجاور جاری می گردد. در کوه سلطان داغى آثار یخچالى متعددى وجود داشته، لیکن به علت فعالیت‌هاى آتشفشانى سهند بسیارى از آثار یخچالى پوشیده از مواد گدازه‌اى شده یا در اثر آب‌هاى جارى از بین رفته اند.
در روی قله قبرهایی از زمان مغول برجای مانده است که شاید دلیل نامگذاری قله وجود چنین قبرهایی باشد. در ضلع شمالی زیر کاسه قله برفچالهایی ماندگار از فصل زمستان تا اواخر تیر ماه وجود دارد که در صورت لزوم مورد استفاده و آموزش یخ نوردی قرار خواهد گرفت.
همچنین در قله آن زیارتگاهى به نام سلطان حسام‌ الدین وجود دارد.

 

ارتفاع سلطان داغی تبریز :

کوه سلطان داغی تبریز با ۳۴۱۰متر ارتفاع، سومین قله رشته کوه سهند بشمار می آید. کوه های رشته کوه سهند شاید بلندترین کوه ایران نباشند ولی قله های مرتفع بسیاری را در خود جای داده است.

 

راههای صعود به سلطان داغی تبریز – آدرس سلطان داغی تبریز :

از دو مسیر میتوان به این قله صعود نمود. مسیر شمالی به مبدا صعود روستای عنصرود و مسیر غربی به مبدا صعود روستای کندوان. بدین منظور با طی مسافتی در حدود ۳۵ کیلومتر میتوانید خود را به اسکو برسانید. برای این مسیر میتوانید از مینی بوسهای مستقر در ترمینال قدیم یا مستقر در خیابان راه آهن تبریز استفاده نمایید.
از اسکو به بعد پس از طی ۲۰ کیلومتر و پس از گذر از روستای فسقندیس ، اسفنجان و کهنمود در نهایت به کندوان میرسید. بعد از رسیدن به روستای کندوان از کوچه باغهای کندوان در خلاف جهت رودخانه کندوان چای و در یک جاده خاکی کم تردد ادامه مسیر میدهید که پهن و عریض است و کمتر کسی است که آن را اشتباه بگیرد. نکته پراهمیت اینکه در تمام طول راهپیمائی رودخانه در سمت راست شما خواهد بود.
با یک برنامه حساب شده و با صرف ۴ ساعت راهپیمائی به محلی بنام ارشد چمن خواهید رسید که رودخانه کندوان از آنجا سرچشمه می گیرد .دشت فوق از دشتهای زیبای منطقه سهند آباد می باشد و در صورتیکه برنامه ما یک و نیم روزه باشد بهترین مکان برای برقراری کمپ خواهد بود. از ارشد چمنی مسیر در جهت شمال و در روی یکی از یالهای منتهی به قله ادامه می یابد تا اینکه بعد از ۲ ساعت به قله سلطان خاتمه می پذیرد .
برای بازگشت از قله می توان از همان مسیر صعود و یا با ادامه مسیر در جهت شمال غرب و در روی خط الراس اصلی منطقه ابتدا قله گئچی قالاسی و سپس نوورداغی را نیز صعود نموده و سپس پائین آمد . مدت زمان اجرای برنامه یک روز بصورت فشرده و در صورت تمایل یک و نیم روز از تبریز خواهد بود. بهترین زمان صعود به قله خرداد ماه تا اواخر تیر و مهر ماه می باشد .