گردشگری آذربایجان شرقی – گردشگری تبریز – ارتفاعات سهند – قله سهند – کوههای آذربایجان شرقی – سهند – قله سهند – کوههای تبریز – سهند تبریز – کوهنوردی تبریز – نقشه سهند

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی تبریز و از جمله مکان های گردشگری و طبیعی و مناظر طبیعی آذربایجان شرقی ارتفاعات سهند یا قله کوه سهند بشمار می آید. سهند نام قله و رشته‌کوهی آتشفشانی در۵۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز، شرق آذرشهر و جنوب غرب بستان‌آباد در استان آذربایجان شرقی است. حد شرقی آن از شهرستان هشترود و سراسکند و قره چمن می گذرد و تا حدود قافلانکوه پیش رفته است.
قله منفرد و آتشفشانی خاموش سهند در میان جلگه آذربایجان قد برافراشته است، این کوهستان آتشفشانی خاموش شبیه آرارات و البرز و سبلان بوده و در خط فاصل بین دو توده خروجی البرز و توده ارمنستان به وجود آمده است.
رشته‌ کوه سهند به ‌دلیل انبوه گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع به عروس کوه‌های ایران مشهور شده‌است. سطح تمام مناطق این رشته‌کوه پوشیده از سبزه‌ است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون است. کوه‌های جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان، درویش و کمال از مهم‌ترین قلل رشته‌کوه سهند محسوب می‌شوند.
این ارتفاعات قابل ملاحظه و بلند، رطوبت هوای مناطق مجاور را به سوی خود جذب می کند به نحوی که تا اوایل تیر ماه از برف پوشیده شده و گاهی در دامنه ها و جبهه های شمالی آن برف از سالی به سال دیگر نیز باقی می ماند.
در تنگه‌های کوهستانی رودخانه‌های پر آبی به سوی دو آبگیر عمده آذربایجان یعنی دریاچه ارومیه و دره قزل اوزن جریان دارند. جهت رشته کوه‌های سهند اکثراً شرقی غربی است، ولی در مجموع کوه‌های سهند به صورت شعاعی در جهت مساوی کشیده شده‌اند. حد شرقی سهند، شهرستان هشترود تا دره قزل اوزن و حد غربی آن سواحل شرقی دریاچه ارومیه می‌باشد.

 

ارتفاع کوه سهند – ارتفاع قله سهند :

رشته ‌کوه سهند دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آنها که قوچ‌گلی داغی نام دارد با ۳۷۰۷ متر بلندی مرتفع‌ترین نقطهٔ استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراکم توف ها و خاکسترهای مواد آتشفشانی است که در زمان های دور از دل کوه بیرون ریخته است.

 

گمانه زنی در مورد نامگذاری کوه سهند :

در بندهش، زامیادیشت و زادسپرم از کوهی به نام اسنوند نام برده می‌شود که در آذربایجان واقع شده‌است. در زادسپرم مکان آذرگشسب در این کوه قرار دارد، البته شواهد زیادی در رابطه با یکسان‌بودن سهند و اسنوند وجود ندارد.

مسیر رسیدن به کوه سهند – آدرس کوه سهند :

اگر از تبریز قصد رفتن به ارتفاعات سهند را داشته باشید میتوانید از بزرگراه بسیج تبریز به جاده روستای ایرانق بروید. روستای ایرانق در فاصله ۳۰ کیلومتر از تبریز در جنوب شرق تبریز واقع است. این جاده سپس به جاده پیست اسکی سهند ختم شده تا به ارتفاعات سهند برسد.