اسکله قدیمی بندرعباس

اسکلهٔ قدیمی بندرعباس در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس واقع است. این اسکله از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران بشمار می آید. اسکله قدیمی در کناره جنوبی بلوار طالقانی در وسط شهر بندر عباس واقع شده‌ است.
تاریخ ساخت این اسکله قدیمی به سال ۱۳۱۸ خورشیدی برمیگردد و دارای ۱۸۵ متر طول و ۴٫۲۰ متر عرض است. هم اکنون این اسکله از مراکز دیدنی مورد توجه مسافران در استان هرمزگان است.
یکی از مسایل تاریخی در مورد این اسکله این است که رضا شاه پهلوی از روی همین اسکله در شهریور سال ۱۳۲۰ به کشتی بندرا سوار شده و به جزیره موریس تبعید شد.
با استفاده از همین اسکله و جهازهای آن زمان، طی سالیان دراز تاجران و کسبه ساده بازار به کار صدور کالاهای داخل از قبیل حبوبات، چرم و پوست، پسته، فرش، خرما و خارک و ورود کالای مورد نیاز استانهای مجاور از قبیل قند و شکر برنج، روغن، ادویه جات، پارچه و چوب از شیخ نشین های حاشیه جنوبی خلیج فارس و بنادر بمبیی و کراچی، عمان و عدن و سرزمین های آفریقایی از قبیل زنگبار و کنیا مشغول بودند.
این فعالان تجارت رفته رفته به بازرگانان فعال و خوش نام بندر مبدل گشتند که اینک فرزندان و نوادگان آنها بومیان اصیل بندرعباس را تشکیل میدهند.