گردشگری گیلان – گردشگری رشت – امام زاده هاشم رشت – امامزاده هاشم گیلان – اماکن مذهبی رشت – امامزاده های گیلان – مکان های زیارتی رشت

 

یکی از اماکن زیارتی رشت و از جمله اماکن مذهبی و مکان های زیارتی رشت در استان گیلان امامزاده هاشم رشت می باشد.
این مکان زیارتی رشت با مساحت ۷۵۰۰ مترمربع ساخته شده است. این بنای تاریخی و زیارتی در زمان جنگ جهانی اول و قیام میرزا کوچک خان جنگلی و همچنین بعدها در زلزله ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ گیلان آسیب فراوان دیده بود که بعدها مورد بازسازی اساسی قرار گرفت، لذا بافت قدیمی و اصلی بقعه از میان رفته است.

 

آدرس امامزاده هاشم رشت – امامزاده هاشم کجاست :

بقعه امامزاده هاشم در ۳۲کیلومتری جاده رشت به تهران در شهرستان رشت استان گیلان واقع است. زیارتگاه امامزاده هاشم در بلندترین نقطه روستای امامزاده هاشم قرار گرفته است. فاصله رشت تا امامزاده هاشم از طریق جاده رشت به قزوین یا همان جاده تهران ۳۲ کیلومتر است ولی از طریق مسیر فومن به سراوان ۴۲ کیلومتر می باشد. این مسیر کمی طولانی تر است ولی گردشگران می توانند از پارک جنگلی سراوان و موزه میراث روستایی گیلان که در این پارک قرار دارد نیز دیدن نمایند. همچنین فاصله تهران تا امامزاده هاشم رشت در حدود ۲۹۰ کیلومتر می باشد.

 

مسیر رسیدن به امامزاده هاشم رشت :

با کلیک کردن لینک زیر می توانید مسیر شهر رشت به امامزاده هاشم را با جزییات کامل ببینید. این مسیر از طریق جاده فومن به سراوان به امامزاده هاشم میرسد :

مسیر رشت به امامزاده هاشم

 

امکانات رفاهی امامزاده هاشم :

مجموعه امامزاده هاشم دارای بازارچه، مهمانسرای چند طبقه، مسجد بزرگ و با شکوه، پارکینگ، پارک و تاسیسات مربوط به آن، کتابخانه، مجموعه اداری، غسالخانه، کشتارگاه و درمانگاه می‌باشد که از پای کوه تا قله آن ادامه دارد.

 

روستای امامزاده هاشم  :

روستای امامزاده هاشم از توابع بخش سنگر شهرستان رشت می باشد که در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر سنگر و ۳۰ کیلومتری شهر رشت واقع است.
این روستا، از شمال غرب به روستای گلسرک، از غرب به روستاهای دیزکوه و اسکولک و ارتفاعات جنگلی، از جنوب به روستای سیاهرود و از شرق به رودخانه سفیدرود محدود می‏شود.
روستای امامزاده هاشم، از دو بخش جلگه‏ای و کوهپایه ‏ای تشکیل شده است. این روستا قدمتی چند صد ساله دارد و نام قدیم آن عسکر سرا کمدم بوده است که بعد از دفن امامزاده به مرور به نام وی تغییر یافته است. براساس متن وقف‏نامه، تاریخ تدفین وی سال ۸۹۷ هجری قمری است. مردم روستای امامزاده هاشم، به زبان‏های گیلکی و آذری سخن می‏گویند.

 

الگوی معیشت و سکونت روستای امامزاده هاشم :

اقتصاد روستایی امامزاده هاشم، بر پایه فعالیت‏های زراعی، دامداری و خدمات استوار است. گذر رودخانه پر آب سفید رود از شرق روستا باعث رونق شالیکاری شده و برنج مهم‏ترین محصول زراعی آن است.
استقرار روستای امامزاده هاشم در کنار جاده ترانزیتی رشت قزوین موجبات اشتغال بخشی از مردم روستا در امور خدمات و تجارت شده است.
این روستای کوهپایه‏ ای جلگه‏ای، بافت پراکنده خطی دارد و به موازات رودخانه سفیدرود و جاده گسترش یافته و از سه محله به نام‏های گالش محله (با کاربری مسکونی)، بالا محله (با کاربری زیارتی بقعه امامزاده هاشم) و پایین محله (با کاربری تجاری، اداری و خدماتی) تشکیل یافته است.
معماری خانه‏‏ های روستای امامزاده هاشم دارای دو شکل قدیمی و جدید است. مصالح به کار رفته در خانه‏ های قدیمی شامل چوب، گل، سنگ و پوشال است. اکثر خانه‏ ها با سقف‏ های شیروانی از اتاق‏های تو در تو تشکیل یافته که از طریق ایوان به یکدیگر مرتبط هستند و حیاط های بزرگی دارند. این خانه‏ ها با ایجاد پرچین یا دیوارهای بلوکی، از یکدیگر جدا شده ‏اند.

 

جاذبه‏ های گردشگری روستای امامزاده هاشم :

جنگل انبوه، مهم‏ترین جاذبه طبیعی روستای امامزاده هاشم است. این جنگل زیبا با درختان بلند کاج، صنوبر و تبریزی در تمام فصول سال جلوه های خاصی را به نمایش می‏گذارد.
سفیدرود، بزرگترین رودخانه استان گیلان، در ضلع شرقی روستای امامزاده هاشم جریان دارد و سواحل آن پذیرای گردشگران در فصول بهار و تابستان است. چشم‏ انداز رودخانه و شالیزارهای پیرامون آن، بسیار تماشایی می باشد.
پارک جنگلی سردار جنگل در ضلع جنوبی روستا با امکاناتی نظیر پارک کودک و سرویس بهداشتی برای گردشگران جالب توجه است.
جلوه‏ های بسیار زیبای طبیعی روستای امامزاده هاشم آن را به یکی از قطب‏ های گردشگری طبیعی بدل کرده است.
اهمیت گردشگری روستای امامزاده هاشم، مدیون طبیعت بکر و زیارتگاه هاشم بن محمد از نوادگان علی ‏بن‏ ابی‏طالب (ع) است. زیارتگاه امامزاده هاشم، در بلندترین نقطه روستا با مساحت ۷۵۰۰ مترمربع ساخته شده است که ۱۲۰۰ متر آن حرم و مابقی آن گورستان و فضای باز است.

 

مراسم مشهور روستای امامزاده هاشم :

ورزا جنگ (جنگ میان گاوهای نر) از مراسم مشهور روستاییان این منطقه است که در پایان آن، به صاحبان گاوهای برنده، جایزه ‏ای اهدا می‏شود.
اقوام ساکن روستا اعم از گیلکی و ترک، هویت خود را، با آوازها و ترانه‏ های محلی در مراسم خانوادگی و قومی محفوظ می‏داند.
از غذاهای محلی این روستا می‏توان به سیاه قاتق (فسنجان)، میرزا قاسمی، ورقه و انواع کباب اشاره نمود.
این روستا از طریق جاده تهران رشت قابل دسترسی است.

 

توضیحات تکمیلی :

مجموعه امامزاده هاشم دارای بازارچه، مهمانسرای چندطبقه، مسجد بزرگ و باشکوه، پارکینگ، پارک و تاسیسات مربوط به آن، کتابخانه، مجموعه اداری، غسالخانه، کشتارگاه و درمانگاه می باشد که از پای کوه تا قله آن ادامه دارد./n