استان کرمان,بازار بزرگ کرمان,بازارهای کرمان,بازار سنتی کرمان,راسته بازار کرمان,آدرس بازار کرمان,بازار کرمان,بازار وکیل کرمان,چهارسوق گنجعلیخان,مراکز خرید کرمان,بازار کرمان کجاست,بازارهای قدیمی کرمان,بازار گنجعلی خان کرمان

 

یکی از مکان های تاریخی و نقاط گردشگری شهر کرمان مجموعه بازار بزرگ کرمان است. راسته بازار کرمان از میدان ارگ شروع شده و به میدان مشتاقیه ختم می شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگیهایش در ایران منحصر به ‌فرد و دارای شهرت جهانی است. این بازار طولانی‌ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود.

 

بازار ارگ کرمان :

 

اولین بخش این جاذبه تاریخی کرمان بازار ارگ است که از میدان ارگ شروع شده و تا چهار سوق گنجعلیان ادامه دارد. این بازار به دو بخش فرعی تر به نامهای بازار نقارخانه و بازار سراجی تقسیم می‌شود.

 

چهار سوق گنجعلی خان :

 

محل تقاطع دو راسته بازار را چهار سوق می‌گویند. بدلیل برخورد تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهم‌ترین و پر ترافیک‌ترین نقطه شهر محسوب می‌شد. این چهار سوق جزیی از مجموعه گنجعلیخان است.

 

بازار گنجعلی خان :

 

بازار گنجعلیخان کرمان حد فاصل بین چهار سوق و بازار اختیاری است. سبک معماری این بازار مربوط به دوره صفویه می باشد. بازار در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است.

 

بازار اختیاری یا شاهی :

 

بازار اختیاری یا شاهی چهارمین قسمت مرکز خرید تاریخی کرمان است که از انتهای بازار جنوبی گنجعلی خان شروع شده و تا اول بازار وکیل امتداد می‌یابد. از عناصر موجود در این بخش از بازار می‌توان به مدرسه شیخیه، کاروانسرای گلشن، سه بازارچه سرداری و در انتهای آن حمام یا چایخانه سنتی وکیل اشاره نمود.

 

بازار وکیل کرمان :

 

بازار تاریخی وکیل کرمان در انتهای بازار اختیاری و مجموعه وکیل واقع شده است. به دستور محمد اسماعیل خان وکیل المک حاکم کرمان در ۱۲۸۲هجری قمری (۱۸۵۶ میلادی) و پسرش مرتضی قلی خان وکیل ثانی و اولادش مجموعه بزرگی شامل کاروانسرا، بازار، حمام، مسجد، ساخته شده که هنوز هم به نام وکیل خوانده می‌شود و بازار آن از زیباترین بازارهاست. بخش تجاری که بازار وکیل خوانده می‌شود بین مسجد جامع و ارگ قرار گرفته بود.

 

بازار سردار :

 

بازار سردار کرمان به صورت چند بازارچه متقاطع است که با سه راسته اصلی که در حاشیه بازار قرار دارند به بازار اختیاری متصل می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق مغازه‌های آن پارچه فروشی است.

 

بازار مظفری :

 

بازار مظفری از انتهای بازار وکیل شروع شده و به خیابان میرزا رضا کرمانی ختم می‌شود. بازار مظفری جزو مجموعه امیر محمد مظفر است و از پدیده‌های این بخش از بازار می‌توان تکیه (صفه) عزاخانه، بازار قدمگاه و مسجد جامع کرمان را نام برد.

 

بازار قلعه محمود :

 

بازار قلعه محمود اولین بخش از بازار شمالی-جنوبی است. بازار قلعه محمود در جنوبی‌ترین بخش آن واقع شده است. به اولین بخش از این بازار دروازه ریگ آباد نیز می‌گویند. در گذشته این بازار اهمیت بیشتری داشته و هنوز هم آهنگری‌ها به سبک قدیم در این بخش از بازار به چشم می‌خورند .

 

بازار میدان قلعه :

 

این بازار از خیابان امام خمینی رو به روی بازار قلعه محمود شروع شده و به چهار سوق گنجعلی خان ختم می‌شود. به سبب نزدیکی به بازارهای شرقی غربی اهمیت آن از بازار قلعه محمود بیشتر بوده و رونق اقتصادی بیشتری دارد.
مجموعه بازار کرمان شامل بازارهای دیگری نیز می‌باشد. از آن جمله می‌توان به بازار قدمگاه، بازار عطاری، بازار مسگری، بازار زرگری، بازار سردار، بازار کفاشها و … اشاره کرد./n