آذربایجان غربی,گردشگری شهر ارومیه,بازار قدیمی ارومیه,بازار سنتی ارومیه,بازار ارومیه,مراکز خرید ارومیه,بازارهای ارومیه,مرکز خرید ارومیه,بناهای قدیمی ارومیه,بناهای تاریخی ارومیه,جاهای تاریخی ارومیه,جاذبه های تاریخی ارومیه

 

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی و مراکز خرید شهر ارومیه بازار قدیمی ارومیه می باشد. بازار ارومیه بخشی از بافت قدیمی مرکز شهر در شهر ارومیه بوده و از دوره صفویه، زندیه و قاجاریه بر جای مانده است. بخش عمده و سالم بازار قدیمی ارومیه بین خیابان های امام، عسگرآبادی، اقبال و مهاباد محصور می باشد.
قدیمی‌ترین بخش این اثر تاریخی ارومیه از دوره صفویه به بعد احداث شده است. هنر و ذوق به کار رفته در حمام‌های داخل بازار، معماری دوران زندیه و قاجاریه را همچون تابلویی زیبا به تصویر کشیده است. در این بازار راسته عطارها، راستها بزازها، مسگران، طلافروشان، کفاشان، حلبی سازان، نمدمالان، پشم فروشان، سبزه میدان و بازار میوه هر یک محیطی را برای خرید و فروش مردم فراهم آورده اند.

 

معماری بازار سنتی ارومیه :

 

از خصوصیات بارز بازار قدیمی ارومیه سادگی معماری آن است، با وجود تفاوتهایی که از نظر فرم در طاقها و چشمه و گنبدهای بازار مشاهده می‌شود، هیچ نوع تنوعی از حیث تکنیک هنری مانند کاشیکاری، گچبری، سنگ کاری و دربهای قدیمی پرکار چوبی در بازار دیده نمی‌شود. مصالح تمام راسته بازارها و چهارسوها از آجر انتخاب و اکثراً حتی فاقد اندود ساده‌ گچ نیز می‌باشند.
تنها تنوع مجموعه، ذوق و سلیقه‌ معماران دوره‌‌ های مختلف است که هر کدام با انتخاب فرمی خاص از نظر شکل قوسها، اثری از خود به یادگار گذاشته ‌اند./n