بازار قدیم گرگان

بازار قدیمی گرگان که به بازار نعلبندان معروف است در بافت قدیمی گرگان، حد فاصل چهار راه میدان فعلی تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار دارد.
بازار قدیمى گرگان که قدمتى دیرینه دارد، از نظر سبک معمارى و راسته‌هاى مربوطه، یکى از زیباترین بازارهاى شمال ایران محسوب مى‌شود.
از بناهای مهم و تاریخی داخل نعلبندان میتوان به حمام قاضی، مسجد جامع دوره‌ سلجوقیان، تکایای قدیمی، آب انبار و عمارت محمدشاه اشاره کرد. در سال ۱۳۱۱ خورشیدی خیابان امام خمینی از وسط میدان رد شده، نعلبندان را به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم کرده است.
این بازار یکى از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومى و غیربومى است و محصولات مهم صنایع دستى آن، به ویژه دستبافت‌هاى ترکمنى معروفیت خاصى دارد.
وجه‌تمایز این بازار با سایر بازارهای سنتی کشور سرباز بودن آن است و شاید علت این امر نوع خاص معماری و یا شرایط اقلیمی آن زمان بوده است.
در گذشته در راسته بزازان فضای بزرگی برای نعل‌زدن به اسب بوده و کاروان‌های مختلفی که از این مسیر می‌گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می‌زدند و از آن جهت به این میدان، نعلبندان گفته‌اند.
در محدوده بازار کهنه گرگان، مدرسه محسنیه، سادات، کاروانسراهای حاج امین الاضرب، کاروانسرای حاج محمد تقی خان هزار جریبی، حمام درب نو و سقاخانه حضرت عباس وجود داشته است که با گذشت زمان فقط اسمی از آنها مانده است.
میدان تره‌بار و میدان عباسعلی از مشهورترین میادین شهر هستند که بعد از چندین و چند سال با این که گردپیری بر چهره‌شان نشسته با حضور گرم و فعال مردمان، پویا هستند و هنوز اکثر مردم گرگان بیشتر مایحتاج اولیه خود را از آنجا تأمین می‌کنند.

توضیحات تکمیلی :

بازار قدیم گرگان در نزدیکی مسجد جامع گرگان واقع است، علاقمندان به بازدید نقاط گردشگری گرگان میتوانند همزمان از این مکان نیز دیدن نمایند.

آدرس : گرگان، خیابان امام خمینی، نزدیک به میدان وحدت و مسجد جامع گرگان