گردشگری استان فارس – گردشگری شیراز – باغ جهان نما شیراز – معماری باغ جهان نمای شیراز – پارک های شیراز -باغ های تاریخی شیراز – جاذبه های طبیعی شیراز

 

یکی از جاهای دیدنی و مناطق گردشگری طبیعی شیراز و از جمله مکانهای دیدنی و توریستی شهر شیراز در استان فارس باغ جهان نمای شیراز می باشد. باغ جهان نما در زمانهای قدیم جزیی از صحرای جعفرآباد و مصلی بوده است. به دو دشت جعفرآباد و مصلی که همواره پوشیده از باغهای جان‌ نواز و روح‌افزا بوده در اشعار حافظ شیرازی اشاره شده و از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است.

 

آدرس باغ جهان نما شیراز :

باغ جهان‌نما یکی از قدیمی ترین باغها و بوستانهای شهر تاریخی شیراز است و در بین خیابان حافظ و نفت شیراز در نزدیکی آرامگاه شاعر بزرگ شیرازی حافظ قرار دارد.

 

تاریخچه باغ جهان نما شیراز :

در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این باغ و دشت زیردست حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است. باغ جهان‌نما همانند سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت قراچه در دوره آل مظفر و آل اینجو یعنی پیش از یورش تیمور گورکانی به شیراز، در نهایت آبادانی بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تیمور گورکانی در کتاب عجایب المقدور این باغ را زینت الدنیا نامیده است.
باغ تاریخی جهان نما شیراز در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه واقع شده بود به طوری که همانند آن باغ را در اطراف سمرقند که موطن اصلی تیمور بوده است احداث نموده و آن را جهان ‌نما نامیده بود. باغ جهان‌نمای شیراز در دوره صفویه نیز آباد و با اهمیت بوده است.

 

معماری باغ جهان نمای شیراز :

شاردن که در دوره صفویه شیراز را دیده است می‌نویسد: “دروازه شهر (دروازه قرآن) به خیابان بسیار زیبایی منتهی می‌شود که دراز و باریک است. در دو سوی این خیابان باغ هایی است که جبهه آنها در سمت خیابان دویست پا و هریک دارای سر در و مدخل باشکوهی است با طاق نیم گنبدی و بر فراز هر سر در یک کلاه فرنگی ساخته‌اند. درهای باغ از دو سو مقابل هم قرار گرفته و قرینه بودن آنها وضع جالبی به وجود آورده است. در وسط این خیابان حوض مربع شکلی است که پهنای این حوض به اندازه خیابان است و برای این که بتوان از دو طرف آن گذشت، سر در باغ های دو سو به اندازه سی پا عقب نشسته است.”
از نوشته‌های شاردن و تاورنیه به دست می‌آید که باغ های طرفین این خیابان یعنی باغ جهان ‌نما و باغ نو که در دوره زندیه و قاجاریه تجدید عمارت شده، همان باغ های دوره صفویه می‌باشد و در آن عهد رونقی بسیار داشته است.
پس از سلسله صفوی، در دوره ناامنی کشور، این باغ تقریباً ویران گردیده است. به روایت میرزا محمد کلانتر فارس در دوره کشمکش بین مدعیان سلطنت، بعد از نادر شاه افشار تا استقرار حکومت کریم خان زند این باغ هم بازسازی شده است. عمارتی که در وسط باغ قرار گرفته مربوط به دوران کریم خان زند است. کریم خان زند این باغ را در سال ۱۱۸۵ قمری حصار کشی کرد و عمارت مزبور را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشی‌های زیبا و درختکاری بسیار ایجاد کرد. طرح این باغ را کریم خان همانند باغ نظر، در داخل باغ، دارای چهار خیابان و در اطراف، دو حوض بزرگ و دو حوض کوچک قرار داده است.

 

توصیه های گردشگری :

علاقمندان به گردشگری شهر زیبای شیراز پس از بازدید از باغ زیبای جهان نما می توانند با کمی پیاده روی، از آرامگاه خواجوی کرمانی و دروازه قرآن در نزدیکی این بوستان دیدن نمایند./n