گردشگری استان فارس – گردشگری شیراز – باغ دلگشا شیراز – باغ های دیدنی شیراز – باغ های تاریخی شیراز – پارک های شیراز

 

یکی از جاذبه های گردشگری شیراز و از جمله جاهای دیدنی و مناطق تفریحی شیراز در استان فارس باغ دلگشا شیراز می باشد. این جاذبه طبیعی شیراز یکی از باغ های تاریخی شیراز و از جمله باغ های دیدنی مرکز استان فارس بشمار می آید.

 

آدرس باغ دلگشا شیراز – باغ دلگشا شیراز کجاست :

باغ دلگشا یکی از باغ های تاریخی شیراز است که در بلوار بوستان و نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. موقعیت این باغ در کنار قناتی موسوم به کاریز سعدی و در محدوده قلعه ای موسوم به کهندژ است. باغ دلگشای شیراز در جبهه شمال شرقی و در سمت جنوب تنگ آب خان و در بستری کوهستانی واقع شده است.

 

تاریخچه باغ دلگشا شیراز :

باغ تاریخی دلگشا به سبب نارنجستان زیبا و بزرگ و آب نماهای دیدنی اش شهرت یافته است. سابقه آبادانی و رونق باغ دلگشا به دوران پیش از اسلام و به دوره حکومت ساسانیان نسبت داده شده است. باغ دلگشا در دوره صفویه نیز از باغ های مهم و تفریحی شیراز بود. به طوری که در تصاویر به جا مانده از جهانگردان اروپایی به این باغ اشاره های فراوان شده است. این باغ که ۷٫۵ هکتار مساحت دارد، هم اکنون از گردشگاه های دیدنی شیراز است.
باغ دلگشا در دوره تسلط تیمور گورکانی از آبادانی زیادی برخوردار بوده است، به حدی که تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی به همین نام بنا کرد. باغ دلگشا در دوره صفویه نیز بسیار مشهور و در دوره افشاریه نیز همچنان آباد بوده است.
این باغ در فاصله ی دوره نادرشاه تا سلسله زندیه آسیب های فراوانی دید که در زمان کریمخان زند، وکیل الرعایا دوباره احیا شد.

 

معماری باغ دلگشای شیراز – پلان باغ دلگشا شیراز :

در مقابل عمارت، حوض سنگی بزرگی وجود دارد. عمارت این ساختمان به صورت یک تالار با چهار شاه نشین به سبک معماری کاخ های ساسانی بیشاپور ساخته شده که دارای سه طبقه و ایوانی با دو ستون است که از معماری زندیه بوده و همچنین دارای آیینه کاری هایی به همراه نقاشی هایی از رنگ روغن با سقف هایی از چوب و گچ بری هایی تزیین شده با نقوش گل و بته است.
در اطراف سقف ایوان بر روی گچ، اشعاری از شوریده به خط نستعلیق نوشته شده که در نوع خود بی نظیر می نماید، اولین کلاه فرنگی در ایران نیز در این باغ به ثبت رسیده است.
بیشتر درختان باغ دلگشا را مرکبات، مخصوصاً نارنج و پرتقال تشکیل می‌دهند. عمارت این باغ نیز به شکل سه طبقه با دو ورودی در دو طرف و ایوانی در طبقه میانیست که مشرف به استخر مقابل عمارت می باشد و خبر از روزگار شکوه و عظمت باغ می‌دهد.
متاسفانه طی چند سال گذشته این بنا چندین بار دستخوش حریق شده و به شکل مخروبه درآمده ‌است.
باغ دلگشا شیراز فارس به شماره ۹۱۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

 

توصیه گردشگری :

بازدید کنندگان علاقمند همزمان میتوانند از آرامگاه سعدی که در نزدیکی باغ دلگشا واقع است دیدن نمایند./n