استان کرمان,شهرستان کرمان,باغ شاهزاده کرمان,باغ شاهزاده ماهان,باغ شازده کرمان,باغ شازده ماهان,آدرس باغ شاهزاده کرمان,باغ شازده کجاست,باغ شاهزاده ماهان کجاست,باغ های کرمان,آدرس باغ شازده,سفر به کرمان,هفت باغ علوی کرمان

 

باغ شاهزاده یا باغ شازده ماهان یکی از جاذبه های تاریخی و مکان های تفریحی و گردشگری در شهر ماهان در شهرستان کرمان می باشد. باغ شاهزاده در ٣۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان و در ۶ کیلومتری شهر ماهان در جاده کرمان به بم در نزدیکی ارتفاعات جوپار بنا شده است. باغ شاهزاده ماهان در عصر قاجار و در دوران یازده ساله فرمان فرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله در ماهان ساخته شده است.
باغ شاهزاده یکی از ۹ باغ ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته است.
وجود خاک حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب قنات تیگران امکان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشک و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است.
در انتهای فوقانی باغ شازده یک کوشک اصلی وجود دارد که سکونتگاه دائمی ‌و یا فصلی مالک بوده و قرار دارد. در دو انتهای محور اصلی، یعنی در برابر اولین تخت که بنای اصلی روی آن قرار دارد و ورودی باغ، برابر سر در خانه، دو استخر طراحی گردیده که سطح وسیع آب، صدا و جهش آب و فواره‌ های آنها به مطبوعیت باغ می‌افزاید.
باغ شاهزاده ماهان در دهه پنجاه خورشیدی توسط میراث فرهنگی وقت، از مالکان خصوصی آن خریداری شد و در سال هفتاد و در آستانه برگزاری کنگره خواجوی کرمانی، بازسازی گردید و خوشبختانه به خوبی نگهداری می شود و در معرض بازدید مراجعه کنندگان به ویژه مهمانان کرمان است که جای قدردانی از مسئولین محترم را دارد. احداث محور گردشگری هفت باغ علوی نیز دسترسی ساکنان شهر کرمان به باغ شازده را آسان کرده است./n