باغ موزه نظری همدان

عمارت باغ نظری در میدان دانشگاه و خیابان عارف قزوینی همدان واقع شده که در محوطه این باغ ساختمانی زیبا و مجلل مربوط به اواخر دوره قاجاریه احداث شده است.

موزه مردمشناسی همدان :

باغ موزه نظری یک موزهٔ مردم‌شناسی در همدان است که در میدان جهاد، چهارراه نظری، عمارت باغ نظری، واقع شده‌است. در باغ موزه نظری گردشگران می توانند فرهنگ و آداب و سنن مردم همدان را در یک نگاه به نظاره بنشینند و با مردمان این خطه از کشور آشنا شوند. بر سردر این موزه عبارت، موزه ابن سینا همدان درج شده ، ولی با این وصف این موزه بنام باغ موزه نظری معروف است.
این موزه در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تاسیس شده است که گامی موثر در شناسایی آداب و رسوم ساکنین استان همدان بوده و جای تقدیر دارد.
جاذبه های گردشگری همدان در موزه باغ نظری همدان در قالب نمایشگاه عکس به تصویر کشیده شده است.
از قسمتهای جالب توجه این موزه حدود ۸۰۰ قطعه عکس جمع آوری شده می باشد که درمناسبتهایی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است، مانند ایام دهه فجر و…
تصاویرباغ موزه نظری بیشتر در برگیرنده جاذبه‌های گردشگری استان همدان است و با هدف معرفی جاذبه‌های ناشناخته این استان در حال برگزاری است.
جاذبه های گردشگری همچون، شهر زیرزمینی سامن، مجموعه دستکند ارزانفود، تپه تاریخی نوشیجان، سراب گاماسیاب، کتیبه آقا جان بلاغی اسدآباد و سراب گیان از جمله محل‌های معرفی شده در این تصاویر هستند.
معرفی آثار زیبا، دیدنی و جذاب به یادگار مانده از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه ، سلجوقیان، اشکانیان و قاجاریه به عنوان تلالویی از فرهنگ و تمدن ایرانیان در همدان از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

معماری عمارت باغ موزه نظری :

پیش طاق ورودی ساختمان به طرز زیبایی با آجرکاری خفته و راسته تزیین شده است و در کنار آن محوطه‌ای مدور موسوم به هشتی قرار دارد.
ورودی بنا دارای فضایی موسوم به جلوخان است که سقف هرمی شکل شیروانی آن بر روی چهار ستون بلند چوبی با پوشش گچ و سر ستون‌های دارای گل و بوته باز شده استوار شده است.
طبقه فوقانی که چهارضلع آن به بالکن منتهی می شود با نرده های چوبی ظریف و ستون چوبی پوشیده شده از گچ است.