استان کرمان – گردشگری کرمان – باغ موزه هرندی کرمان

یکی از جاذبه های تاریخی زیبا و نقاط گردشگری طبیعی کرمان باغ موزه هرندی می باشد. باغ هرندی که اکنون باغ موزه هرندی و موزه ساز کرمان در آن قرار دارد در بلوار فردوسی کرمان واقع شده است. این باغ مربوط به اواخرقرن ۱۳هجری قمری است. این مجموعه توسط مرحوم عدل السلطان بنا گردیده و در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به مرحوم ابوالقاسم هرندی فروخته شده است.
این مجموعه به دلیل توقف چند روزه‌ی رضاخان در مسیر سفر تبعیدش مورد توجه قرار گرفت و در سال ۱۳۵۴ خورشیدی توسط مالک باغ به وزارت فرهنگ و هنر اهدا شد.
این باغ تمامی ویژگیهای یک باغ عمارت ایرانی را دارا است. از جمله قسمتهای باغ می‌توان ساختمان اندرونی، بیرونی، بهارخواب، حمام آشپزخانه و اتاق‌های مستخدمین، گاو گرد(گاوچاه)، حوض و آب نما، اصطبل و درختان میوه را نام برد که بر اثر مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده که می‌توان به تخریب اصطبل و انبارها و تبدیل آشپزخانه به ساختمان اداری اشاره نمود.

 

موزه باستان شناسی و موزه ساز باغ هرندی :

 

اکنون ساختمان موجود در این باغ به عنوان موزه منطقه ‌ای استان کرمان مورد بهره ‌برداری است و در طبقه فوقانی آن موزه باستانشناسی قرار دارد. موزه‌ سازهای سنتی کرمان که در طبقه همکف دایرست در سال ۱۳۸۱خورشیدی افتتاح شده و در آن سازهایی از قبیل قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود که از جمله کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحیی، نریمان و مسعود می‌باشد به نمایش گذاشته شده است.
هدف اصلی از ایجاد این موزه آشنا نمودن بازدیدکنندگان با سازهای بومی و سنتی ایران و همسایگان کشور ایران است که موسیقی آنان با موسیقی کشور ما قرابت و نزدیکی بسیار دارد.
همچنین اتومبیلی که عنوان می‌شود رضاخان در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می‌کرده پس از بازسازی در باغ موزه هرندی در معرض دید عموم قرار گرفته است./n