باغ گلستان تبریز

باغ گلستان که در زبان ترکی گولوستان نامیده میشود به نام باغ فجر یا بوستان فجر نیز شناخته میشود. باغ گلستان یکی از بوستان‌های قدیمی و مشهور شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی است. مساحت این بوستان ۵۲٬۰۰۰ متر مربع می‌باشد. باغ فجر تبریز قدیمی‌ترین بوستان داخلی شهر تبریز بشمار می آید.
این باغ در غرب شهرتبریز، متمایل به مرکز تبریز واقع شده است که اطراف آن را خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و خیابان قونقاباشی احاطه کرده است.

تاریخچه ساخت باغ گلستان تبریز :

باغ فجرتبریز در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در زمان رضاشاه پهلوی در اراضی گورستان گجیل ساخته شده و به عنوان گردشگاه عمومی و باغ ملی شهر در نظر گرفته شده است. این باغ زیبا از قدیم مورد توجه مردم تبریز بوده و مردم پس از خرید از بازار، در این باغ استراحت می‌نمودند. متأسفانه، پس از این که دیوارهای تاریخی این باغ به علت نامشخصی در سال ۱۳۷۴ برداشته شد، باغ زیبایی سابق خود را ازدست داده و به همین دلیل، خانواده‌ها کمتر به‌ آن مراجعت می‌نمایند.

امکانات رفاهی باغ گلستان تبریز :

باغ فجر تبریز، علاوه بر فضای سبز، دارای شهربازی کوچکی نیز بوده که در آن امکاناتی چون چرخ و فلک، قایق‌سواری، ماشین‌سواری و… وجود دارد و مورد استقبال مردم، به‌خصوص کودکان قرار می‌گیرد.

یادمان شمس تبریزی :

کلنگ زنی طرح یادمان شمس تبریزی به عنوان مقبره العرفای تبریز به زمین زده شد و این در حالی است که شهرداری و بخش خصوصی متولی آن می باشند و طی چندین نوبت فراخوان طراحی این یادمان نیز برگزارگشته است.

مجسمه قونقا :

قونقا اصطلاحاً به قطار شهری گفته می‌شد که در گذشته با اسب کشیده می‌شد. در قسمتی از باغ گلستان تبریز مجسمه ای از این قطار شهری یا همان قونقا وجود دارد که سوژه مناسبی برای گردشگران جهت عکس یادگاری می باشد.