گردشگری البرز,گردشگری کرج,باغ گل لاله گچسر,روستای گرماب,باغ لاله روستای گرماب,باغ لاله گرماب,آدرس باغ گل لاله گچسر,باغ گل لاله گچسر کجاست,باغ گل لاله جاده چالوس,جاذبه گردشگری جاده چالوس,روستای گرماب,باغ گل لاله جاده چالوس کجاست,جشنواره باغ لاله های گچسر

 

یکی از جاذبه های گردشگری کرج و از جمله مکان های گردشگری طبیعی استان البرز باغ گل لاله گچسر در روستای گرماب می باشد. روستای گرماب در کیلومتر ۶۰جاده کرج به چالوس واقع شده است.
اهالی روستای گرماب در گذشته به شغل کشاورزی و دامداری مشغول بودند تا اینکه حدودا از سال ۱۳۳۰ خورشیدی به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب این روستا و از سویی نیاز بازار گل تهران به گل‌ روستای گرماب به عنوان قطب اصلی کاشت گل در جاده چالوس مورد توجه قرار گرفت.
همکاری و تشویق مرحوم حاج ناصر فرازیان که برادر همسر مرحوم حاج لولاگرواقف مسجد و بیمارستان لولاگر درخیابان خوش تهران می‌باشد و در این روستا منزل داشتند نقش مهمی در ایجاد و توسعه گل کاری در این مکان گردشگری کرج داشته است.
در گذشته فقط گل گلایول دراین منطقه کاشت می‌شد ولی امروزه بیشتر گلهای سرما دوست نظیر پائونیا ، مارگریت، صدفی، نرگس، لیلیوم و لاله در این منطقه تولید و به بازار تهران عرضه می‌شود.
باغ لاله‌ها نیز به عنوان نمادی از توانمندی و علاقه مندی مردم روستای گرماب به گل و طبیعت از سال هزار و سیصد و شصت توسط مرحوم الهیار غلامی در این روستا ساخته شد.

 

جشنواره لاله ها در باغ گل لاله گچسر :

 

بازدید از باغ گل گرماب رایگان بوده و هر ساله در این مکان گردشگری استان البرز جشنواره لاله ها برگزار می‌شود. زمان بازدید از این باغ و جشنواره ، معمولا اوایل و اواسط اردیبهشت ماه است که البته سرما یا گرمای زودرس در شروع و اتمام دوره آن تاثیرگذارست.
مردم بومی منطقه گل‌های شاخه بریده و گلدان‌هایی که خودشان پرورش داده‌اند را آماده و در کنار جشنواره می‌فروشند، از طرفی بسیار از محلی‌ها ریواس‌ و سبزیجات کوهی، نان‌، آش، ماست و دوغ محلی را در کنار آن به بازدید کنندگان و گردشگران عرضه می‌کنند.
ترویج فضای سبز، احیای گل و گیاه و دوستی انسان با طبیعت تمام هدف جشنواره گل در گرماب است که جای تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره دیدنی و جذاب دارد.

 

تاریخچه گل لاله در ایران :

 

گل لاله که بومی مناطق سردسیر فلات ایران مخصوصا ایران، افغانستان و ترکیه می‌باشد در دو نوع خودرو و پرورشی رشد می‌کند. نام گل لاله از واژه سنسکریت لعل، به معنی سرخ گرفته شده است و تا پیش از قرن شانزده میلادی که آن را از طریق دولت عثمانی به اتریش و سپس به هلند بردند اروپائیان هیچ شناختی از این گل نداشتند.
براساس این قضیه می‌توان گفت که لاله‌های فلات ایران، مادر تمام لاله‌ها جهان می‌باشد حتی آنهایی که درهلند پرورش یافته و تبدیل به نماد این کشور شده است که یکی از بزرگترین منابع صادراتی این کشور نیز به شمار می‌آید.
این گل را در اروپا تولیپ می‌نامند که شکل تغییر یافته لغت “تولبند” فارسی و ترکی است که به معنی عمامه می‌باشد و بخاطر شباهتی که این گل به عمامه دارد اینگونه نامیده می‌شود.
نام این گل از هشتصد سال قبل تا کنون درسروده‌های شعرای ایران بیان شده و همچنین نقش این گل روی نقش برجسته‌ها و مهرهای پادشاهان ایرانی از دوره ایلامی تا هخامنشی و ساسانی نیز مشاهده گردیده است.

 

مسیر رسیدن به باغ گل لاله گچسر روستای گرماب :

 

برای رسیدن به روستای گرماب و باغ لاله آن چاره ای ندارید جز اینکه از یکی از زیباترین جاده های کشور عبور کنید که همان جاده چالوس است.
اگر از تهران به باغ گل لاله می روید باید از طریق کرج به جاده چالوس رفته و پس از گذشتن از سد امیرکبیر یا همان سد کرج و همچنین گذر از روستای واریان به آسارا برسید. روستای گرماب پس از آسارا و در کیلومتر ۶۰ کرج به چالوس قرار دارد. اگر در اردیبهشت ماه به روستای گرماب بروید نباید نگران گم کردن مسیر باشید چرا که از ازدحام افراد و ماشین ها می توانید محل دقیق باغ را حدس بزنید.
کسانی که از شمال تهران، لواسانات، رودبار قصران ( اوشان، فشم، شمشک، میگون، دیزین) به دیدار این جاذبه طبیعی و گردشگری کرج می روند می توانند از جاده دیزین به چالوس که به نام جاده بالا معروف است به گچسر برسند. البته حتما قبل از سفر از باز بودن این مسیر مطمئن شوید.
مسیری که با گذر از گردنه عسلک از طالقان به آزادبر می رسد هم مسیری برای علاقمندانی است که از نقاط نزدیک به طالقان قصد بازدید باغ لاله گرماب را دارند.

 

وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به باغ گل گچسر گرماب :

 

برای رفتن به باغ لاله روستای گرماب حتما لازم نیست از خودروی شخصی استفاده کنید، بلکه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی می‌توان آلودگی و ترافیک کمتری تولید کرد. بعد از آنکه با مترو تا کرج رفتید، می‌توانید با مینی‌بوس‌های وَن تا جلوی در باغ گل لاله بروید./n