گردشگری البرز – گردشگری کرج – باغ گل لاله کرج – نمایشگاه گل کرج – جشنواره لاله ها در کرج – باغ گل چمران کرج – مناطق طبیعی کرج

 

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی کرج و از جمله مناطق دیدنی شهر کرج باغ گل کرج یا نمایشگاه گل و گیاه واقع در پارک چمران می باشد.
این جاذبه گردشگری طبیعی شهر کرج در سال ۱۳۸۴خورشیدی توسط سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در عرصه ای به وسعت ۳۰ هزار متر مربع بنا شد و در آن بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله کروپسیس، میخک، ساکولنت، یاس هلندی، ارغوان، پیچ اناری، کاج نوئل، بید مجنون، یوکا و … به نمایش عمومی گذاشته شده است.
مناظر طبیعی این باغ گل در سطح کرج و کل کشور کم نظیر بوده و بازدیدکنندگان می توانند لحظاتی را در مجاورت این پدیده های طبیعی زیبا با آرامش سپری نمایند.

 

آدرس باغ گل لاله کرج – آدرس نمایشگاه گل کرج :

 

آدرس باغ گل در کرج، میدان امام حسین، مجتمع تفریحی شهید چمران است.

 

جشنواره لاله ها در پارک شهید چمران کرج :

 

جشنواره لاله ها که با استقبال بی نظیر گردشگران همراه است معمولا در اسفند و فروردین هر سال در این مکان گردشگری طبیعی زیبا برگزار میشود. جشنواره لاله ها با هدف استفاده از گل لاله در فضا و منظر شهری، ایجاد نشاط در روحیه مردم و نهادینه کردن فرهنگ توجه به گل و گیاه ایجاد شده است.
گردشگران علاقمند می توانند همزمان با بازدید گلهای زیبا و طبیعت دیدنی این نمایشگاه گل و گیاه از برنامه های سرگرمی همانند موسیقی و مسابقه بهره مند شوند.

 

بخش های مختلف باغ گلهای کرج :

 

– محوطه پرچین های تو در تو (لابیرنت)
– کلکسیون رز
– آمفی تئاتر رو باز
– قفس پرندگان (شامل پرندگانی مانند عقاب، کرکس، لیل، طوطی) چند قفس هم مربوط به حیواناتی مانند روباه و خرگوش هم هست
– آلاچیق- رستوران- کافی شاپ
– آبشاری که می توان از زیر آن رد شد و لذت تجربه یک آبشار واقعی را دارد.
– فرش گل به مساحت تقریبی دو هزار متر مربع
– محوطه برکه مانند زیبا با پرندگانی مانند فلامینگو و پلیکان
– عکاسخانه سنتی با لباس محلی
– محوطه ای زیبایی مانند آلاچیق و دیوارهای نقاشی شده به سبک قدیمی در این باغ وجود دارد که برای عکس گرفتن مناسب است.
– فروشگاه گل و گیاه

 

تاریخچه گل لاله در ایران :

 

گل لاله که بومی مناطق سردسیر فلات ایران مخصوصا ایران، افغانستان و ترکیه می‌باشد در دو نوع خودرو و پرورشی رشد می‌کند. نام گل لاله از واژه سنسکریت لعل، به معنی سرخ گرفته شده است و تا پیش از قرن شانزده میلادی که آن را از طریق دولت عثمانی به اتریش و سپس به هلند بردند اروپائیان هیچ شناختی از این گل نداشتند.
براساس این مطلب می‌توان گفت که لاله‌های فلات ایران، مادر تمام لاله‌ها جهان می‌باشد حتی آنهایی که درهلند پرورش یافته و تبدیل به نماد این کشورشده است که یکی از بزرگترین منابع صادراتی این کشور نیز به شمار می‌آید.
گل لاله را در اروپا تولیپ می‌نامند که شکل تغییر یافته لغت “تولبند” فارسی و ترکی است که به معنی عمامه می‌باشد و بخاطر شباهتی که این گل به عمامه دارد اینگونه نامیده می‌شود.
نام این گل از هشتصد سال قبل تا کنون درسروده‌های شعرای ایران بیان شده و همچنین نقش این گل روی نقش برجسته‌ها و مهرهای پادشاهان ایرانی از دوره ایلامی تا هخامنشی و ساسانی نیز مشاهده گردیده است.

 

توصیه های گردشگری :

 

– باغ گلهای کرج در داخل پارک چمران قرار گرفته و برای ورود به این محوطه زیبا باید مبلغی ورودیه پرداخت کرد.
– برای رفتن با خودرو میتوانید از پارکینگ بوستان چمران استفاده نمایید.