برج آرامگاهی سلطان زین العابدین ساری,برج سلطان,برج سلطان زین العابدین,سلطان زین العابدین,امامزاده یحیی,آدرس برج سلطان زین العابدین ساری,آرامگاه سلطان زین العابدین ساری,مکان های مذهبی ساری,اماکن مذهبی مازندران,برج های ایران,برج سلطان زین العابدین کجاست

 

برج آرامگاهی سلطان زین العابدین فرزند میر بزرگ مرعشی آملی در مجاورت امامزاده یحیی ساری در خیابان امامزاده یحیی قرار دارد. قدمت تاریخی این بنا به آق قویونلوها ۹۰۸-۷۸۰ هجری قمری بازمی گردد.
برج سلطان زین العابدین به خاطر شیوه معماری و گنبد هرمی شکل هشت وجهی و همچنین تزیینات کاشی کاری، صندوق و در نفیس چوبی، در ردیف بهترین ابنیه تاریخی مذهبی ساری به شمار می آید. در بالای در ورودی آن، کتیبه ای به خط رقاع بر روی کاشی نقش شده است. بر روی صندوق چوبی بقعه، کتیبه ای به خط ثلث در نهایت ظرافت و زیبایی حک شده که طبق متن آن، مرقد سلطان امیر شمس الدین است. این صندوق منبت کاری شده در واقع شاهکاری هنرهای دستی است. چهار طرف بدنه کتیبه، محفوظ مانده و حاوی دو تاریخ حکاکی شده است.

 

معماری برج سلطان زین العابدین :

 

بنای برج سلطان زین العابدین به اواسط قرن نهم هجری قمری تعلق دارد. ساختمان این برج با ارتفاع تقریبی ۲۰ متر، متشکل از سه قسمت بدنه، گردنه و گنبد هرمی شکل هشت وجهی است که تزیینات آجری آن به شیوه مقرنس کاری در بدنه و گردنه هر ضلع، به طرز زیبایی صورت گرفته و نظر هر بیننده ای را جلب می کند. روزنه یا پنجره هایی در اضلاع گردنه بنا، به منظور تأمین روشنایی داخل صحن بقعه نیز تعبیه شده است.

 

درباره سلطان زین العابدین :

 

زین‌العابدین بن کمال‌الدین مرعشی آملی یکی از شاهان مرعشیان طبرستان بود که پس از به قتل رساندن عبدالله به حکومت رسید و پس از چندی نبرد با عبدالکریم بن عبدالله، سرانجام با خوردن غذای سمی مادرش در سال ۸۹۷ هجری‌ قمری کشته شد.