گردشگری گیلان – گردشگری رشت – جاهای زیارتی مذهبی رشت – بقعه دانای علی رشت -مقبره دانای علی رشت – دانای علی گیلان – مکان های زیارتی رشت

 

یکی از جاذبه های گردشگری شهر رشت و از اماکن زیارتی و مذهبی شهر رشت در استان گیلان بقعه دانای علی رشت می باشد. بقعه دانای علی نام آرامگاهی است در شهر رشت که مردم شهر رشت اعتقاد و تعصب خاصی نسبت به آن دارند.

 

آدرس بقعه دانای علی رشت :

بقعه دانای علی گیلان در محله چمارسرای رشت در وسط خیابان بیستون یا طالقانی، پس از تقاطع بلوار رشتیان واقع شده است. به دلیل قرار گرفتن بقعه دانای علی در وسط خیابان، خودروها برای دور زدن خیابان آیت‌الله طالقانی رشت، این بقعه را دور می‌زنند.

 

زندگینامه دانای علی رشت – دانای علی رشت کیست :

دانای علی از اهالی روستای سیاه اسطلخ شهر رشت بود که در سال ۱۲۱۲ هجری قمری بدنیا آمد.

به روایت قدما دانای علی انسانی بود که دارای قابلیت‌های منحصر بفردی از جمله حضور همزمان در دو مکان یا طی الارض بوده و نمازهای روزانه خود را در مکه میخوانده است که این نکته علاوه بر دانش بالای این فرد در زمان خودش او را متمایز از دیگران ساخته بود.
براساس این روایات این مرد وارسته و متقی به مقام ابدالی رسیده بود که در عرفان به معنای انسان کامل است و به همین دلیل لقب دانا که مترادف انسان کامل است را به خود اختصاص داد.

 

تاریخچه بقعه دانای علی رشت :

می گویند هنگامی که راز فارغ از زمان و مکان بودن دانای علی توسط سایر افراد کشف شد دانای علی برای همیشه ناپدید گردید و برخی نیز فوت او را به این واقعه نسبت می‌دهند. بعدها بر سر مزار این پیر دانا بقعه و بارگاهی ساخته شد که این بقعه و بارگاه چند بار مورد بازسازی و مرمت کلی قرار گرفت.
ساختمان بقعه کوچک دانای علی رشت از آجر آهن و با سنگ مرمر و کاشی‌های مکتوب و منقوش تزیین شده و گنبد کاشی کاری شده بقعه با طرح کلاه درویشی و به تقلید از گنبد شیخانه‌ور لاهیجان ساخته شده است./n