بقعه علی بن مهزیار اهوازی

در شمال شهر اهواز نزدیک رودخانه کارون، بقعه‌ای به چشم می‌خورد که صاحب این بقعه را علی فرزند مهزیار معروف به اهوازی می‌دانند.
علی‌ابن مهزیار اهوازی که در سده سوم هجری قمری می‌زیسته ‌است از فقها، محدثان و دانشمندان معروف شیعه و از نزدیکان امام رضا، امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری بوده و احکام دینی را نزد آنها فراگرفته و در برخی از مناطق، به‌ویژه در اهواز به عنوان نماینده آنها بوده‌است.
زادگاه علی‌ابن مهزیار هندیجان است ولی با توجه به اینکه در قرن سوم هندیجان از توابع شهر دورق بود او را اهل دورق معرفی کرده‌اند. پدر وی مذهب نصرانی داشت و سپس مسلمان شد و علی نیز به تبعیت از پدر در نوجوانی مسلمان گردید.
براساس برخی روایات وی در زمان امام حسن عسکری درگذشته‌ است. بنابر روایات تاریخی امام رضا در مسیر حرکت خود به سمت خراسان در روز شانزدهم صفر سال ۲۰۱ هجری قمری وارد اهواز شد و چند روزی در این شهر توقف نمود. بعدا در محل اقامت امام مسجدی به نام مسجدالرضا بنا گردید که علی‌ابن مهزیار وصیت کرد پس از مرگ او را در مسجد مذکور دفن کنند. در قسمت غربی بقعه وی و پیوسته به مقبره سالنی وجود دارد که احتمالاً همان مسجدی است که به آن اشاره شد.

توضیحات تکمیلی :

در جلوی حرم مطهر علی بن مهزیار اهواز در کنار رودخانه کارون بوستان مهزیار واقع است که علاقمندان میتوانند لحظات خوبی را در آن بگذرانند.