بوستان بعثت تهران

پارک بعثت در جنوب تهران با مساحت حدود ۵۳ هکتار در سال ۱۳۵۲ خورشیدی ایجاد شده است. این پارک از شمال به خیابان شهید احمد سمیعی، از جنوب به بزرگراه بعثت‌، از غرب به خیابان محمد بخارایی و از شرق به خیابان شهید عباس صابونیان محدود شده و تحت پوشش سازمان پارکها نگهداری میشود.
بوستان بعثت از بوستان‌های شهری است که در کنار ترمینال جنوب قرار دارد و از این جهت محل استراحتگاه بسیاری از مسافران تهران به شمار می‌آید. بوستان بعثت دارای ۳ ورودی شمالی، جنوبی و شرقی می باشد. فاصله این پارک تا نزدیکترین ایستگاه بی.آر.تی که ایستگاه مولوی است ۲٫۲ کیلومتر و تا نزدیکترین ایستگاه مترو که مترو ترمینال جنوب است ۹۰۰ متر است.

تاریخچه ساخت بوستان بعثت تهران :

در سال ۱۳۴۸ خورشیدی کوره های آجرپزی پس از تخریب و محوطه سازی تبدیل به بوستان گشته و از سال ۱۳۵۲ جنب بهره برداری و استفاده عموم افتتاح گردید. پارک بعثت درواقع اولین مجموعه تفریحی و ورزشی است که در جنوب تهران، در دوره پهلوی دوم ، بنا شد و تأثیر مهمی در بهبودی شرایط هوایی جنوب تهران داشت و نیز به عنوان مرکزی برای تفریح‌ مورد توجه اهالی خیابان‌های جنوبی تهران بود.

پوشش گیاهی پارک بعثت تهران :

سپیدار، نارون، چنار، سرو، توسکا، بلوط، کنار، زبان گنجشک، ارغوان، اقاقیا، بیدمجنون، صنوبر و کاج از جمله گونه های گیاهی موجود در بوستان بعثت می باشند.

امکانات رفاهی پارک بعثت تهران :

پارک بعثت دارای ۲ دریاچه پرورش ماهی، قایقرانی و آبیاری پارک است. دریاچه جزیره ای را دربرگرفته است که لانه های پرندگان در آن جای گرفته و محل اجتماع و پرورش اردک و غاز است و همچنین قایقها در کنارش پهلو میگیرند.
پارک همچنین‌، دارای امکانات تفریحی پیشرفته مثل قطار سراسری است که امکان دیدن بخش‌های مختلف پارک را میدهد. تجهیزات رفاهی پارک شامل رستوران‌، نمازخانه، آبنما، کتابخانه، گلخانه (۴ عدد)، آمفی تاتر روباز، زمین بازی کودکان، درمانگاه بعثت، آلاچیق، دو واحد بوفه، مهدکودک بهزیستی، شهربازی، پارکینگ و سرویس بهداشتی است.
همچنین‌، امکانات ورزشی پارک عبارت است از زمین ورزشی فوتبال‌، والیبال‌، بسکتبال و تنیس که همگی در بخش کانون پرورش فکری واقع‌است‌. زمین تفریحی کودکان با مساحتی حدود ۳۸۰۰ مترمربع و وسایل بازی در خدمت کودکان است‌. به منظور ارتقاء روحیه شهروندان و افزایش جمعیت بازدید کننده به این بوستان، اطراف دریاچه ۵ لانه پرنده احداث شده است. مجتمع ورزشی و استخر الزهرا در مجاورت این بوستان قرار گرفته اند.