جاهای دیدنی هند – دیدنی های هند – جاذبه های گردشگری هندوستان – تاج محل – تاج محل هند – شاه جهان – ممتاز محل – مسجد تاج محل – شهر تاج محل – داخل تاج محل – آرامگاه تاج محل – پلان تاج محل – معماری تاج محل هند – آدرس تاج محل

 

یکی از جاهای دیدنی هند و از جمله جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی هند تاج محل می باشد. تاج محل با عنوان مسجد تاج محل، قصر تاج محل، آرامگاه تاج محل و کاخ تاج محل نیز شناخته می شود. تاج محل از سال ۱۹۸۳ میلادی جزو میراث جهانی یونسکو درآمده و در نظر سنجی بزرگ جهانی در سال ۲۰۰۷ میلادی که در ۸ ژوئیه همان سال نتیجه آن اعلام گردید این بنا در شمار یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد.

 

آدرس تاج محل – تاج محل کجاست – شهر تاج محل :

تاج محل هندوستان در نزدیکی شهر آگره یا آگرا در ایالت اوتار پرادش و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌ است. مسجد تاج محل در کنار رود “یمونا جمنا” ساخته شد.

 

تاریخچه تاج محل هند – شاه جهان – ممتاز محل :

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌ است. ممتاز محل همسر دوم شاه‌ جهان بود. خود شاه‌ جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد. آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ خورشیدی) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ خورشیدی) تکمیل شده‌ است.

 

معماری تاج محل – پلان تاج محل – باغ ایرانی در تاج محل :

نام این مکان دیدنی هند ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده و در ساخت آن بیست هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته اند. تاج‌محل آرامگاهی است با ۵۸ متر بلندی، ۵۶ متر پهنا که بر روی یک تخته عظیم ۱۰۰ متر × ۱۰۰ متر مرمرین ساخته شده ‌است. این بنای قدیمی و تاریخی هندوستان، در یک باغ پهناور ۱۸ هکتاری قرار داشته که در مرکز این باغ یک نهر آب طولانی وجود دارد که به شیوه باغ‌های ایرانی ساخته شده ‌است.

 

طراح تاج محل هند – معمار تاج محل هند کیست – سازنده تاج محل – داخل تاج محل :

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هردو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌ است که گویا خوشنویسی کتیبه های در و دیوارها و داخل تاج محل به امانت خان واگذار شده بود.

 

قصه تاج محل – داستان تاج محل هند – زندگینامه شاه جهان و ممتاز محل :

ممتاز محل هنگام درگذشت ۳۹ سال بیش نداشت. او از شاه جهان درخواست کرد که پس از وی زنی نگرفته و برای او آرامگاهی بسازد که بدان نام وی جاوید بماند.

مرگ ناگهانی ممتاز محل شاه جهان را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از مرگ همسر تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد، از اینرو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد.

به نوشته تاریخ‌نگاران، شاه‌جهان در پی درگذشت محبوب‌ترین همراه زندگی‌اش خلعت شاهانه‌اش را به عبای سفید عوض کرد و یک سال سوگوار بود. شاهی که قبلاً برای توسعه دامنه سلطنتش خون فراوانی ریخته بود، گوشه نشین شد و برای مدتی دخترش «جهان‌آرا» به امور دولتداری پرداخت.

خود شاه‌جهان هم که سال‌ها بعد، به دست پسرش اورنگ‌زیب شکست خورد و مدتی در زندان قلعه سرخ یا لال قلعه به سر برد، پس از درگذشت کنار ممتاز محل زیر گنبد تاج محل به خاک سپرده شده‌است.

شاه‌ جهان قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی در کران دیگر رود جمنا و برابر آن بسازد و این دو بنا را با پلی به یکدیگر متصل سازد، به‌ نشانه آنکه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم در می‌گذرد. قرار بود که بر خلاف نمای تاج محل که از مرمر سفید است، آرامگاه شاه از مرمر سیاه باشد. اما سرنوشت بر این شد که آرامگاه دوم هرگز برپا نشده و شاه در کنار همسرش آرام گیرد.