تالاب آبشینه همدان

تالاب آبشینه در ۱۰ کیلومتری شرق شهر همدان و در مرکز دهستان سنگستان در بخش مرکزی شهرستان همدان قرار دارد.
این تالاب در واقع دریاچه پشت سد آبشینه است که بر روی روخانه آبشینه نصب شده است و بدین جهت تالاب سد آبشینه نیز نامیده می شود.
سد آبشینه خاکی و دارای هسته رسی است. آبشینه دارای باغات و جنگل های فراوانی است و در ارتفاع ۱۹۰۰ متری قرار گرفته است.
مساحت تالاب آبشینه ۸۵ هکتار است.
رود آبشینه یا رود یلفان همچون بسیاری از رودخانه‌هایی همدان‌، از چشمه‌سارهای الوند کوه در ۲ کیلومتری جنوب‌ شرقى‌ شهر همدان‌ سرچشمه‌ مى‌گیرد و حوضهٔ آبگیر کوچکى‌ متشکل‌ از چندین‌ جریان‌ سطحى‌ کوچک‌ را در طول‌ دامنهٔ شرقى‌ این‌ کوه‌ شامل‌ مى‌گردد.
این‌ رود با مسیر عمومى‌ شمالى‌ و گذشتن‌ از غرب‌ آبادی آبشینه، برخى‌ روستاهای دهستان سنگستان از بخش‌ مرکزی شهرستان همدان، از جمله‌ آبشینه، سنگستان، شورین، کنجینه، یگانه و یلفان را آبیاری مى‌کند.
این‌ رودخانه‌ را ضمناً شاخه‌ای فرعى‌ از رود قره‌چای که‌ قره‌سو، قره‌رود، قوری‌چای و سیاه‌رود نیز خوانده‌ مى‌شود، دانسته‌اند. پیش‌ از احداث‌ سد یلفان‌، پساب‌ این‌ رودخانه‌ به‌ حوضهٔ دریاچه نمک قم مى‌ریخت‌.

گونه های جانوری تالاب آبشینه :

پرندگان مهاجر مثل چنگر، پلیکان، درنا، کشین بزرگ و کوچک، فلامینگو، چوب پا، نوک خنجری، اگرت بزرگ، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی، سنقر تالابی، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی از پرندگانی هستند که در فصل بهار به این تالاب مهاجرت می‌کنند.
این پرندگان که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد می‌شوند، تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان‌گذرانی می‌کنند.
مراقبت ویژه زیست محیطی و آبزی بودن این پرندگان، تالاب آبشینه را به بهترین زیستگاه برای برخی پرندگان و جانداران تبدیل کرده است.
این تالاب از تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۰ به مدت ۵ سال به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید.

توضیحات تکمیلی :

پارکی به نام پارک آبشینه نیز در جنوب تالاب آبشینه در جنوب آزاد راه همدان ملایر وجود دارد. همچنین رودخانه ای به نام آبشینه نیز در منطقه جاری است.