گردشگری چهار محال و بختیاری – گردشگری بروجن – تالاب چغاخور – تالاب بین المللی چغاخور – تالاب چغاخور چهارمحال – دریاچه چغاخور – دریاچه سد چغاخور – سد چغاخور – ویلاهای چغاخور – طبیعت شهرکرد – جاهای دیدنی شهرکرد

 

این تالاب که به نام های دریاچه چغاخور، سد چغاخور، دریاچه سد چغاخور و تالاب بین المللی چغاخور نیز معروف می باشد یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان بروجن و از جمله مناطق تفریحی نزدیک به شهرکرد در چهارمحال و بختیاری بشمار می آید.

 

مشخصات تالاب :

دریاچه سد چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (۳۸۳۰ متر) در مسیر جاده شهرکرد به خوزستان قرار گرفته است.
این مکان گردشگری چهار محال و بختیاری با ۵۸ گونه گیاهی و آبزیان از اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار بوده و در فصل تابستان حاشیه آن به یک دهکده سیاحتی برای گردشگران تبدیل می شود. فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها، این جاذبه گردشگری بروجن را در ردیف یکی از جاهای دیدنی معروف و کانون مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده ‌است.

 

آدرس تالاب چغاخور – تالاب چغاخور کجاست :

این مکان تفریحی چهارمحال و بختیاری در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شهر بروجن و ۱۴ کیلومتری جنوب غرب شهر بلداجی واقع است. همچنین فاصله این تالاب دیدنی تا شهرکرد که مرکز استان چهارمحال و بختیاری است ۵۸ کیلومتر می باشد.

 

فاصله اصفهان تا چغاخور – مسافت اصفهان تا چغاخور :

این مکان طبیعی یکی از مقصدهای گردشگری جذاب برای مردم اصفهان است، فاصله اصفهان تا سد چغاخور ۱۵۰کیلومتر بوده و در جنوب غرب شهر اصفهان قرار دارد. فاصله اصفهان تا تالاب چغاخور با در نظر گرفتن جاذبه های طبیعی و طبیعت زیبای بروجن و چهارمحال و بختیاری نسبتا مسیری طولانی نبوده و ارزش وقت گذاشتن دارد. برای گردشگران خوزستانی علاقمند به بازدید این تالاب باید گفت که فاصله اهواز تا چغاخور ۴۰۰ کیلومتر می باشد. همچنین فاصله تهران تا تالاب چغاخور ۵۹۰ کیلومتر است.

 

گونه های جانوری تالاب :

حیات وحش منطقه تالاب بین المللی چغاخور را پرندگانی چون مرغابی، انواع حواصیل، لک لک سفید، خروس کولی، کشیم، باکلان، مرغابی سانان، فلامینگو، یلوه، اکراس، قو، سلیم، کاکانی ها و آبزیانی مانند ماهی کپور، گامبوزیاد (ماهی گورخری) با ارزش ژنتیکی، کنترل بیولوژیکی، زینتی، مطالعاتی، صید تجاری و غذایی و همچنین خزندگانی شامل لاک پشت آبزی، حیواناتی نظیر گراز، شغال، گرگ، روباه و خرگوش تشکیل می دهند.

 

ماهیگیری در تالاب چغاخور – ماهیگیری در سد چغاخور :

با توجه به وجود ماهی هایی همچون ماهی گورخری، زرده پر، عروس و ماهیان تحمیل شده به دریاچه همچون کپور، آمور، شیرماهی و فیتوفاک علاقمندان به ورزش مفرح ماهیگیری می توانند به ماهی گیری پرداخته و لذت ببرند، البته ماهیگیری در چغاخور در بعضی فصول سال با قوانین محدود کننده همراه است.

 

جاهای دیدنی تالاب و روستای چغاخور (روستاهای اطراف) :

– طبیعت دیدنی بی نظیر
– چشم انداز انعکاس زیبای کوه کلار در دریاچه
– امکانات ماهی گیری در تالاب
– امکانات قایق سواری در دریاچه
– دشت شقایق حاشیه تالاب در فصولی از سال
– طبیعت بسیار زیبای روستای هدف گردشگری آورگان (۴ کیلومتری شرق تالاب)
– باغ خان در روستای آورگان
– درختان کهنسال گردوی کریمخانی در آورگان
– دره سیاه یا تنگ سیاه روستای آورگان (پوشش گل های وحشی رنگارنگ، خصوصا در بهار و تابستان)
– امامزاده عباس علی روستای آورگان

 

بهترین فصل بازدید تالاب :

فصل بهار و تابستان بهترین زمان بازدید است، در عین حال فصل زمستان و یخ بستن تالاب نیز زیبایی بی نظیری دارد و این زیبایی ها سالانه گردشگرانی را به این منطقه می کشاند.

 

امکانات رفاهی گردشگری تالاب :

راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، نشیمن گاه، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی و ویلاهای چغاخور و پارکینگ از امکانات مناسب برای بازدیدکنندگان این جای گردشگری بروجن و چهارمحال و بختیاری است.

 

ویلاهای چغاخور – ویلای چغاخور :

در نزدیکی تالاب ویلاهایی برای گردشگران وجود دارد که علاقمندان می توانند با اجاره آنها لحظاتی به یادماندنی در این جاذبه طبیعی چهارمحال و بختیاری داشته باشند.

 

مجتمع آفتاب چغاخور – مجتمع تفریحی آفتاب چغاخور – مجتمع آفتاب چغاخور شرکت نفت :

مجتمع تفریحی و فرهنگی آفتاب وابسته به پتروشیمی بندر امام ماهشهر می باشد. مجتمع آفتاب در جنوب تالاب و روی تپه ای واقع است که روبروی آن منظره دیدنی و چشم نواز دریاچه دیده می شود. این مجتمع در نزدیکی روستای دستگرد قرار گرفته و فاصله مجتمع آفتاب تا بلداجی در حدود ۲۰ کیلومتر است.

فاصله مجتمع آفتاب شرکت نفت تا شهر بروجن ۵۰ کیلومتر است. فاصله مجتمع تفریحی آفتاب چغاخور تا شهرکرد در حدود ۷۰ کیلومتر می باشد. فاصله مجتمع آفتاب شرکت پتروشیمی تا تهران در حدود ۶۰۰ کیلومتر است.