آذربایجان غربی,گردشگری تکاب,مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان,تخت سلیمان,آتشکده آذرگشنسب,تخت سلیمان تکاب,مجموعه تاریخی تخت سلیمان,تخت سلیمان آذربایجان,آتشکده آذرگشنسب کجاست,تخت سلیمان کجاست,آدرس تخت سلیمان,تخت سلیمان در تکاب,جاهای تاریخی آذربایجان غربی,آتشکده های ایران

 

یکی از آثار تاریخی ایران و از جمله جاذبه های گردشگری تحت عنوان میراث جهانی یونسکو مجموعه تخت سلیمان می باشد. مجموعه تاریخی تخت سلیمان یا آتشکده آذرگشنسب در ۴۲ کیلومتری شمال شرق شهر تکاب در نزدیکی روستای تخت سلیمان، در استان آذربایجان غربی واقع است. این مجموعه در شهر گنجک یا “شیز” قرار داشت.
آثار باستانی این مجموعه و دریاچه جوشان آن، روی صفحه های سنگی و طبیعی قرار گرفته که از رسوبات آب دریاچه به وجود آمده است. قدمت این منطقه از لحاظ سکونتگاه انسانی به ۳ هزار سال پیش باز می گردد و یکی از مهمترین مراکز تاریخی کشور است که به عنوان چهارمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
این محوطه تاریخی در استان آذربایجان غربی بیشتر یادگاری از دوران ساسانی است. آن زمان که سه آتشکده بسیار مهم در ایران وجود داشت و اکنون تنها آثاری از آتشکده آذر گشسب به جای مانده و با نام تخت سلیمان خوانده می شود. این آتشکده از نظر مسایل اعتقادی، باورهای دینی و نقشی که در حیات سیاسی و اجتماعی دوران ساسانیان داشت از اهمیت بسیاری برخوردار بود و نماد اقتدار حکومت ساسانیان محسوب می شد. به ویژه پس از جنبش مزدکیان و شکل گیری آن، خسرو انوشیروان به عمران و آبادی این آتشکده با عنوان عامل وحدت ملی و یکسان سازی دین کشوری توجه ویژه ای کرد.
در زمان حمله رومیان به ایران و غلبه بر خسرو پرویز آتشکده، آذرگشسب غارت و ویران شد. حمله رومی ها، اعراب و پذیرش دین اسلام از سوی ایرانیان تغییراتی در وضعیت آبادانی آتشکده پدید آورد و اغتشاشات اواخر دوره ساسانیان نیز موجب شد هیچ تجدید بنایی در این محل انجام نشود.
این آتشکده در سال ۶۲۴ میلادی به ‌وسیله هراکلیوس ویران شد و بعدها به طور کامل متروک و بدون هیچ کاربری رها شد.

 

آثار باستانی تخت سلیمان :

مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه طبیعی تخت سلیمان ساخته شده‌ است. آب این دریاچه که از عمق ۱۱۶ متری از درون زمین به سطح می‌آید و به زمین‌های اطراف می‌ریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده‌ است. رسوب‌های حاصل از این املاح در طی قرن‌ ها، لبه دریاچه را شکل داده و متغیر کرده‌ است. در دوران مختلف نذوراتی را در آب دریاچه مجموعه تخت سلیمان می انداختند. افرادی همیشه اعتقاد داشته اند که دریاچه تخت سلیمان اسراری با خود بهمراه دارد و همواره به دنبال راز دریاچه تخت سلیمان میگردند.
آثار بناهای دوران اشکانی، ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است. مهم ترین آثار تاریخی بجامانده آتشکده و تالارهای دوره ساسانیان است. برخی آثار ساسانی دیگر در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده اند. کاوشگاه باستانی “شیز” از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است. عده ای معتقدند که شیز زادگاه زرتشت بوده است.
تخت سلیمان تکاب در سال ۱۳۱۶ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۳۱۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./n