تخت فولاد,تخت فولاد اصفهان,قبرستان تخت فولاد,کتاب تخت فولاد,بابارکن الدین,قبرستان اصفهان,مکان های تاریخی اصفهان,آدرس تخت فولاد اصفهان,تخت فولاد کجاست,گورستان اصفهان,قبرستان تاریخی اصفهان

تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است که به نام لسان الارض و بابارکن الدین نیز شناخته میشود. گورستان تخت فولاد با مساحت تقریبی ۷۵ هکتار در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود اصفهان و در انتهای یکی از محورهای تاریخی شمالی، جنوبی اصفهان در دو سوی خیابان فیض واقع شده است.

 

تاریخچه تخت فولاد اصفهان :

 

زمان پیدایش این قبرستان چندان روشن نیست ولی وجود آثاری چند قدمت آن را به دوران قبل از اسلام می‌رساند. از جمله قبر یوشع نبی(از پیامبران بنی اسرائیل) در تکیه لسان الارض(گلستان شهدا) واقع است.
بر اساس روایت شاردون در دوره دیلمیان، یکی از سرداران نظامی به نام “پولاد بازو” در این محل قصر کوچکی داشته‌ و تخته سنگی سکو مانند را برای نشستن و تماشای رقابت کشتی‌گیران ساخته بود. همچنین سنگ قبری از عارف قرن پنجم به نام بابا فولاد حلوایی در این قبرستان قرار دارد. مشخص نیست که آیا کنیه او برگرفته از اسم این مکان است یا بالعکس.
دوره رونق و گسترش این گورستان همانند سایر بخش ها و آثار شهر به سلسله صفویه باز می گردد. می گویند زمان شاه سلیمان صفوی محدوده تخت فولاد به حداکثر وسعت خودرسیده بود تا آنجا که در آن زمان دارای ۴۰۰ تکیه و خانقاه بوده است که یکی از آنها آرامگاه بابارکن الدین بوده است. همچنین در زمان صفویه در کنار این قبرستان کاروانسرایی احداث گردید که آخرین منزلگاه کاروانهایی بوده که از جنوب وارد اصفهان می‌شده‌اند.
از اواخر دوره صفوی بویژه اززمان شاه سلطان حسین، تخریب تکیه ها آغاز و در زمان حضور افغان ها در اصفهان این ناحیه خالی از سکنه شد.
در دوره قاجار هم تخت فولاد با افت و خیزهای فراوانی روبه رو بود، اما هیچ گاه به اوج خود بازنگشت.
در دوران صفویه این قبرستان یک گورستان اختصاصی تلقی می‌شده و تنها بزرگان مملکتی در آن به خاک سپرده می‌شدند. پس از این دوره در آن تکایای احداث گردید و سرانجام به قبرستان همگانی شهر تبدیل گشت. در سال ۱۳۶۳ خورشیدی دفن اموات(به غیر از شهدای جنگ تحمیلی) در این قبرستان متوقف شده و به قبرستان جدید شهر به نام باغ رضوان منتقل گردید.

 

مکانهای مهم و تاریخی تخت فولاد :

 

مکان‌های مهم و تاریخی ثبت شده ملی تخت فولاد عبارتند از سنگ قبر بابافولاد حلوایی، آرامگاه بابارکن الدین، تکیه آغاباشی، تکیه آقا حسین خوانساری، تکیه بروجردیها، تکیه تویسرکانی، تکیه ملا اسماعیل خواجویی، تکیه جویباره ای، تکیه خاتون آبادی، تکیه ریزها، تکیه سیدالعراقین، تکیه شهشهانی، تکیه فیض، تکیه لسان الارض، تکیه مادر شاهزاده، تکیه محمد جعفرآباده ای، تکیه میرفندرسکی، تکیه میرزا رفیعا، تکیه واله، تکیه چهارسوقی، تکیه کازرونی، آرامگاه بیدآبادی، آب انبار کازرونی، تکیه کلباسی، شبستان مسجد مصلی و مسجد رکن الملک.

 

افراد سرشناس آرمیده در تخت فولاد اصفهان :

آیت الله محمد تقی رازی، حکیم میرزا جهانگیر خان قشقایی، سردار اسعد بختیاری، بابارکن الدین، محمد کاظم واله اصفهانی، سردار جنگ بختیاری، ابوالقاسم فندرسکی، شیخ مرتضی ریزی، سید ابوالحسن شمس آبادی، جلال الدین تاج اصفهانی، حسن کسائی، داراب افسر بختیاری، اسماعیل خواجویی، نجف قلی خان بختیاری، عبدالحسین سپنتا، حاج آقا رحیم ارباب، بی بی مریم بختیاری، شیخ اسدالله ایزدگشسب، سیده نصرت امین، بدیع الزمان تبریزی، فاضل اصفهانی، سید جعفر خاکشیر و محمد علی مکرم حبیب آبادی از جمله افراد معروف و سرشناس دفن شده در آرامگاه تخت فولاد اصفهان می باشند.