تفرجگاه بولاغلار – نیر

تفرجگاه بولاغلار در فاصله ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر واقع شده است. این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر میباشد. شهرستان نیر از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است.
آب تمام چشمه ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچای یا رودخانه آغلاغان که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالقلوچای که از مرکز شهر اردبیل میگذرد می پیوندد. مساحت این منطقه ۲۸۵ کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل میشود.

وجه تسمیه تفرجگاه بولاغلار :

بولاغلار یعنی مجموعه ای از چشمه سارهای جوشان که در یک محدوده وسیع میباشد.
نزدیک بودن به جاده ارتباطی نیر به شهرستان سراب ، وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر ، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه ها از گیاه بولاغ اوتی ، مناسب بودن این چشمه ها جهت پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل آلای رنگین کمانی ، همجواری با رودخانه آغلان و ایجاد برخی از زیر ساخت ها و امکانات گردشگری در سال های اخیر و نزدیکی به اردبیل و شهر توریستی سرعین، تفرجگاه بولاغلار را به یک مکان مهم گردشگری تبدیل کرده است.

جشنواره آش های سنتی منطقه بولاغلار :

این منطقه همه ساله با توجه به افزایش ورود گردشگر ، برای هشتمین سال پیاپی در شهریور ماه میزبان جشنواره آش های سنتی منطقه میباشد.

جاذبه های گردشگری منطقه بولاغلار :

محدوده بولاغلار به عنوان یک تفرجگاه اکوتوریسم و پیک نیکی از نظر گردشگری و توسعه آن قابل توجه است. باید توجه داشت که این محدوده بیشتر عملکرد اکوتوریستی دارد و بیشتر می توان مسافران عبوری را برای ساعاتی به کناره های آن برای استراحت و تفریح کشاند. البته وجود قزل آلای وحشی در آن قابلیت باارزشی است لیکن مسافران عبوری استان مصرف کننده چنین قابلیتی نیستند و تنها علاقمندان توریستی ورزشی را می تواند بسوی خود جلب کند. به طور کلی می توان قابلیتهای محدوده بولاغلار را از دیدگاه گردشگری در موارد زیر خلاصه نمود :
۱- فضای بکر طبیعی با وجود رودخانه بولاغلار به عنوان یک تفرجگاه پیک نیکی
۲- وجود جاذبه های تاریخی در شهرستان نیر در ۱٫۵ کیلومتری محدوده بولاغلار
۳- موقعیت میان راهی بین جاده اردبیل، سراب، تبریز
۴- وجود مناظر طبیعی و چشم انداز زیبای طبیعی
۵- رویش پوشش گیاهی (بولاغ اوتی) و جنبه درمانی آن
۶- وجود آب سرد معدنی و چشمه های متعدد با داشتن آب گوارا
۷- نزدیکی به شهر توریستی سرعین و مادر شهر ناحیه ای اردبیل
۸- قرارگیری در یک زنجیره گردشگری اردبیل، سرعین، آستارا
۹- اقلیم و آب و هوای ییلاقی و معتدل بخصوص در فصل گرم تابستان

قابلیت استفاده از آب چشمه‌های زلال بولاغلار و همچنین نزدیکی به آب‌های گرم شهر نیر موجب شده تا فرصت استفاده شایسته از این پتانسیل و بهره‌برداریاز تاسیسات مناسب و مورد تقاضا برای هر طبقه اجتماعی و هر دسته از مسافران فراهم شود و از هر قشری به این منطقه سفر می ‌کنند تا از خاصیت درمانی این آبها نیز بهره‌ مند شوند.
وجود یادمان‌های تاریخی در اطراف محدوده بولاغلار از جمله آثار تاریخی شهر نیر و اردبیل قابلیت دیگری است که فرصت آشنایی مسافران و گردشگران با آثار و جاذبه‌های تاریخی این منطقه را فراهم می‌کند تا گردشگری در این منطقه محدود به اکوتوریسم و طبیعت ‌گردی نباشد و جنبه‌های دیگری از گردشگری را نیز شامل شود.

امکانات زیر بنایی منطقه نمونه گردشگری بولاغلار :

دسترسی به چشمه ها و محدوده بولاغلار از داخل شهر نیر صورت می گیرد و وجود جاده چهار بانوب شهید دادمان که از گردنه حیران شروع می شود و تا شهر نیر ادامه می یابد یک قابلیت بسیار مهم و به عنوان محور اصلی دسترسی به محدوده مطرح است. مهمترین قابلیت این محدوده از لحاظ زیر بنایی را می توان شبکه ارتباطی و دسترسی به این محدوده دانست.

قابلیتها و فرصت های منطقه نمونه گردشگری بولاغلار :

دسترسی مناسب به مادر شهر ناحیه ای اردبیل و مرکز شهری نیر و سرعین از طریق راه ارتباطی اردبیل، تبریز و فاصله تا فرودگاه حدود ۴۰ کیلومتر از جمله قابلیت محدوده به شمار می رود که احداث راه آهن در سالهای آینده می تواند فرصتهای مسافرت را افزایش دهد. هوای مناسب در فصولی از سال و آب و هوای ییلاقی قابلیت دیگری می باشد که برگزاری جشنواره های تابستانی و امکان سرازیر شدن مردم به منطقه را باعث شده و فرصتی برای توسعه گردشگری بوجود می آورد.