سوغات هند – سوغاتی هند – تمر هندی – تمبر هندی – سوغاتی هندوستان

تمر هندی که برخی آن را تمبر هندی نیز می نامند کلمه ای به زبان عربی است که به معنی خرمای هندی می باشد. میوه این درخت به شکل لوبیایی درشت و قهوه ای و ترش مزه و سرشار از قند می باشد.

 

درخت تمر هندی – عکس تمر هندی :

درخت تمر هندی درختی گرمسیری از تیره پروانه داران و زیرگروه ارغوانیان است. درخت تمر هندی بین ۱۰ تا ۲۰ متر طول دارد. رشد این گیاه کُند، ولی عمر آن بسیار طولانی است. تمر هندی در خاک‌های رسی، ماسهای، ابلیزی و اسیدی به خوبی رشد می‌کند. عکس های تمر هندی برای علاقمندان در بالا ارائه شده است.

 

تاریخچه تمر هندی – تاریخ تمبر هندی :

در ابتدا این گیاه در مناطق استوایی قاره آفریقا یافت شده و امروزه نیز این گیاه در کشورهای سودان، کامرون، نیجریه و تانزانیا به صورت خودرو می روید. تمر هندی در میان ساکنین ماداگاسکار درختی مقدس و پادشاه درختان تلقی می‌شود.

 

تمر هندی به زبان انگلیسی – نام علمی تمر هندی :

این گیاه در زبان انگلیسی Tamarind  نامیده میشود، همچنین نام علمی آن Tamarindus indica  است.

 

خواص تمر هندی – فواید تمبر هندی – خواص تمبر هندی :

میوهٔ کال تمر هندی دارای گوشتی سبز و بسیار ترش است که اغلب به عنوان چاشنی و برای ترش کردن غذا استفاده می‌شود.

این میوه به‌عنوان مسهل طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمر هندی هم‌چنین در برخی مناطق آسیای شرقی و آفریقا به منظور درمان گلودرد، اختلالات گوارشی، درد بدن و تمیزکنندهٔ صورت مصرف می‌شود. برای هضم بهتر غذا میتوان از میوه این گیاه بهره برد. اگر زیاد سرما می‌ خورید، می‌ توانید برای کاهش دفعات بیماری و بهبودی سریع ‌تر، در میان وعده‌ تمبرهندی مصرف نمایید.

برگ‌های این گیاه برای درمان سوختگی‌ها به کار می‌رود. این گیاه دارای آنتی‌اکسیدان قوی بوده از اینرو برای پیشگیری و درمان انواع سرطان مفید است.

 

تمر هندی و لاغری :

از آنجایی که این میوه یک اشتها‌آور است بر خلاف عقیده برخی افراد چندان برای لاغری موثر نیست. از طرفی برخی از روشهای لاغری و کاهش وزن که مبتنی بر سوخت و ساز بیشتر بدن است مصرف این میوه را موجب کاهش وزن و لاغری می دانند.