استان ایلام,گردشگری دره شهر,تنگه بهرام چوبین,تنگه بهرام چوبین دره شهر,تنگ بهرام چوبین,تنگه بهرام چوبین کجاست,آدرس تنگه بهرام چوبین,بهرام چوبین,تنگه بهرام چوبین در دره شهر,تنگه بهرام چوبین ایلام,گردشگری دره شهر,گردشگری ایلامتنگه بهرام چوبین

 

یکی از جاذبه های تاریخی استان ایلام و مکان های گردشگری طبیعی در دره شهر استان ایلام تنگه بهرام چوبین می باشد. تنگه بهرام چوبین در ۱۱ کیلومتری جنوب شرق شهرستان دره‌ شهر در مسیر دره شهر به پلدختر استان لرستان و در میان تنگه ‌ای عظیم و صخره‌ای منشعب از ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است. در داخل این تنگه مجموعه ‌ای از اماکن مسکونی، بنای شاه نشین، حوضچه ‌های سنگی آب و برج وجود دارد.
مورخان این مکان دیدنی و تاریخی دره شهر را شکارگاه ییلاقی و بنا به روایاتی، مخفیگاه یکی از سرداران معروف ایرانی به نام بهرام چوبین می‌دانند. وجود دیوارهای ساروجی و محکم این منطقه و وجود برج‌های متعدد دیده‌بانی، احتمال مخفیگاه بودن این مکان را بیشتر تأیید می‌کند تا شکارگاه بودن آن را. این مجموعه دارای چهار آب انبار سنگی و ناودانک های ارتباطی برای نگهداری آب شرب برای مدت طولانی است.
در این مکان آثار تاریخی ارزشمندی از جمله قلعه ‌های بزرگ، چهار آب انبار حجاری شده، پلکان سنگی و دیوارکشی ارتفاعات ورودی تنگ وجود دارد که متأسفانه به دلیل عدم توجه کافی در حال ویرانی می‌باشند.
تنگه بهرام چوبین از مناطق گردشگری در فصل بهار و تابستان برای مردم دره شهر و شهرستان‌های مجاور به شمار می‌آید. آثار دست ساز درون این صخره ها و سد موجود در دهانه آن ، با منظره طبیعی تنگه ، چشم اندازی دل انگیز و دلنشین ایجاد کرده است .

 

مسیر رسیدن به تنگه بهرام چوبین :

 

اگر نقطه شروع حرکت شما دره شهر باشد باید جاده دره شهر به پلدختر را انتخاب کنید. در کیلومتر ۹ دره شهر به پلدختر در سمت راست به جاده تنگه چوبین میرسید. پس از حدودا یک و نیم کیلومتر ادامه مسیر به تنگه بهرام چوبین میرسید.
لازم به توضیح است که در کیلومتر ۵ دره شهر به پلدختر به تقاطع مسیر روستای شیخ مکان در سمت راست میرسید. اگر این مسیر فرعی را حدود ۲ کیلومتر ادامه مسیر دهید به روستای شیخ مکان میرسید که قلعه شیخ مکان در این روستا دیدنی می باشد./n