استان ایلام,گردشگری ایلام,تنگ ارغوان ایلام,تنگ ارغوان,تنگه ارغوان ایلام,تنگ ارغوان ایلام کجاست,آدرس تنگ ارغوان,جاهای دیدنی ایلام,طبیعت ایلام,ایلام گردی,طبیعت تنگ ارغوان,مسیر رسیدن به تنگ ارغوان,دره ارغوان

 

یکی از مناطق طبیعی گردشگری شهرستان ایلام و جاذبه های گردشگری در استان ایلام تنگ ارغوان می باشد. تنگ ارغوان یا منطقه حفاظت شده دره ارغوان که در گذشته با نام تنگ گاوز شناخته می شد با وسعت ۱۶۰ هکتار درفاصله ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام در مسیر تنگ قوچعلی واقع است.
در فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه مناظر طبیعی مسیر تنگ ارغوان و تنگ قوچعلی وصف ناپذیرست، خصوصا با گل ها و درختان ارغوانی رنگ.
تنگه ارغوان محل اصلی رشد گونه نادر درختچه ارغوان می باشد. این درختچه در کناره ی رودخانه های سیلابی و فصلی که خاکی سبک و رسوبی دارند به خوبی رشدکرده و به سبب نرمی شاخه ها مجبور است از ریشه به صورت چند شاخه ای رشد کند تا شاخه ها به کمک هم بلند شوند و کمتر آسیب ببینند.
گلهای این درختچه در اوایل بهار و هنگامی که دمای روز به بیش از ۱۵ درجه برسد شکوفا شده و شکوفه های ارغوانی آن تا دو هفته دوام دارند. برگ، گل و سرشاخه های ارغوان خاصیت دارویی دارند. علاوه بر گونه نادر و در حال انقراض ارغوان، گونه‌های دیگری همچون بلوط، دافنه، کیکم و زالزالک نیز در این منطقه می‌رویند. به سبب ویژگی‌های طبیعی این منطقه، صنعت زنبورداری از رونق خوبی برخوردار است.
با توجه به رونق زنبورداری در این منطقه، گردشگران می‌توانند عسل با کیفیتی را به عنوان سوغات از تنگه ارغوان با خود به همراه ببرند.

 

مسیر رسیدن به تنگ ارغوان ایلام :

 

اگر از ایلام شروع به حرکت نمایید در کیلومتر یک جاده ایلام به سرابله و کرمانشاه، در سمت راست مسیر تنگ ارغوان دیده میشود. از این نقطه شما در جاده تنگ ارغوان هستید. طبیعت زیبای تنگ ارغوان از میانه راه روی خوش خود را به شما نشان میدهد./n