تنگ خرقه فیروزآباد,تنگ خرقه,تنگ خرقه فارس,آدرس تنگ خرقه,تنگ خرقه فیروزآباد کجاست,آدرس تنگ خرقه فیروزآباد,جاذبه های طبیعی فیروزآباد,تنگه خرقه,طبیعت فارس,مکان های تفریحی فیروزآباد,آباشار خرقه,آرامگاه سید داوود روستای خرقه

 

تنگ خرقه از جاذبه های طبیعی استان فارس و مکانهای گردشگری شهر فیروزآباد بشمار می آید. تنگ خرقه دره‌اى سرسبز و خرم در شهرستان فیروزآباد است. روستای توریستی خرقه در کیلومتر ۲۴ جاده فیروزآباد به فراشبند واقع است. این دره که پوشش جنگلى زیبا، چشمه‌ سارهاى فراوان و باغ‌هاى پربار دارد، یکى از گردشگاههاى دیدنى استان فارس است. افزون بر این، بقعهٔ‌ امام‌زاده خرقه در این دره به آن جنبهٔ زیارتگاهى نیز بخشیده است. قلعهٔ‌ خرقه نیز به نوبهٔ‌ خود در جذب ایرانگردان علاقه‌مند به آُثار تاریخى بسیار مؤثر است. به نظر می رسد که روستای خرقه همان “فهلو” یا “پهلو” سابق است که در اثر گذشت زمان بر سر زبان ها افتاده است.
سید داود فهلوی از مریدان شیخ ابواسحاق کازرونی ،شیخ مرشد بود که خود مرید شیخ حسن اکار فیروزآبادی و ایشان مرید شیخ کبیر عبداله خفیف شیرازی بود. سید حیات شیخ ابواسحاق را درک نکرد ولی با روح او ارتباط قلبی داشت و خرقه او به ایشان رسید و درحال حاضر خرقۀ سید نزد فرزندان ایشان در روستای”فهلو” که کسی ازآن مطلع نیست قرار دارد.

 

آرامگاه سید داوود روستای خرقه :

 

آرامگاه سید داود در روستایی به نام خرقه واقع شده و صاحب نظران انتساب خرقه به سید داود را سینه به سینه روایت کرده اند. آرامگاه خرقه معماری خاصی دارد و تغییر اشکال چهارضلعی طبقه اول به شش ضلعی طبقه دوم و گنبد مدور طبقه سوم به مسجد الاقصی شبیه است.
با توجه به حجره، رواق و صفه ورودی آرامگاه و حجره های اطراف حیاط بنای خانقاه به نظر می رسد که مریدان سید در آن به سیر و سلوک و کسب فیض می پرداختند.
تنگ خرقه و طبیعت باصفای اطراف آن از دیدنیهای ارزنده فیروزآباد و استان فارس می باشد که بازدید آن به همه دوستداران طبیعت و ایرانگردی توصیه می شود .

 

آبشار خرقه :

 

آبشار خرقه شهرستان فیروزآباد در ۹۵ کیلومتری جنوب شیراز و در مسیر شاهراه ارتباطی به بنادر خلیج فارس واقع است. آثار باستانی و جلوه های طبیعی این شهر، هرساله مورد بازدید هزاران نفر از تاریخ نگاران، جهانگردان و علاقمندان به طبیعت قرار می گیرد./n