تنگ هایقر,تنگ هایقر فیروزآباد,گرند کانیون ایران,گرند کنیون ایران,تنگ هایقر کجاست,آدرس تنگ هایقر,تنگ هایقر در فیروزآباد,تنگ هایقر فارس,تنگه هایقر,دره های تنگ هایقر,طبیعت فیروزآباد

 

یکی از جاذبه های طبیعی استان فارس و مناطق گردشگری فیروزآباد تنگ هایقر می باشد. تنگ هایقر در ۳۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فیروزآباد و بعد از روستای رودبال و سد هایقر واقع شده است. طول تنگ در حدود ۸ کیلومتر است و رودخانه قره آقاج در بستر آن جریان دارد.
دیواره هاى بلند دره، رودخانه پرآب جارى در کف آن و پژواک صداى پرندگان، منطقه اى کم نظیر پدید آورده که بسترى ارزشمند براى گردشگرى طبیعت به شمار مى رود. این تنگ در سازندهاى آسمارى جهرم شکل گرفته است.

 

پیدایش تنگ هایقر :

 

عملکرد زمین ساخت پویا در این بخش از رشته کوه زاگرس تاقدیس هاى زیادى پدید آورده است. تنگ هایقر یک برش در پهناى تاقدیس ده‌بین است که نخست عملکرد زمین ساخت آن را پدید آورده و سپس فرسایش آب آن را گسترش داده و ژرف نموده است.

 

گراند کانیون ایران :

به دلیل دیواره‌ها و عمق زیاد دره از تنگ هایقر به‌عنوان گراند‌کانیون ایران یاد می‌شود. از سالها پیش گروه‌های متعددی به ایران آمدند و در تعامل با کارشناسان داخلی، با مطالعات گسترده‌ ی جانور شناسی و زمین شناسی منطقه با این هدف که این منطقه به‌عنوان یکی از ژئو‌پارک‌های ایران در یونسکو ثبت شود، تلاش کردند ولی ظاهرا اقدام به ساخت سد هایقر اندکی این محیط زیست شگفت انگیز را تهدید می نماید.

 

مسیر دسترسی به تنگ هایقر :

 

برای رسیدن به این جاذبه طبیعی استان فارس در ابتدا از فیروزآباد به سمت قیر حرکت نموده و در کیلومتر ۲۵ این جاده در سمت راست به مسیر فرعی فیروزآباد، قیر، هنگام وارد شوید. حدودا پس از ۱۲ کیلومتر به تنگ هایقر خواهید رسید./n