تکیه بیگلربیگی کرمانشاه – موزه خط و کتابت – موزه پارینه سنگی زاگرس

تکیه بیگلر بیگی تکیه ایست که در بافت کهن شهر کرمانشاه در خیابان مدرس محله فیض آباد کوچه صارم الدوله روبروی مسجد جامع کرمانشاه واقع است. این تکیه که در زمان قاجار توسط عبدالله خان ملقب به بیگلربیگی ساخته شده‌است از لحاظ آئینه کاری در میان تکایای کرمانشاه بی نظیر است. عمارت دارای سه ورودی و ۲۴ اتاق است و در قسمت غربی حیاط سالن آینه‌کاری بزرگی وجود دارد که به حسینیه معروف است. این تالار با تزئینات عالی و کتیبه‌های متعدد مربوط به دوران سلطنت مظفرالدین شاه مزین شده و در دو سوی دیگر اتاق وسیع مهمانخانه بیگلربیگی واقع گردیده‌است.

مشخصات تکیه بیگلربیگی :

تکیه بیگلر بیگی دارای حیاط نسبتا وسیعی است که کف آن در حدود دو و نیم متر پایین تر از خیابان است. در وسط حیاط حوض بزرگی دیده می شود. این حیاط در ایام محرم انبوه عزاداران را در خود جای می دهد. ازاره حیاط سنگی است و در برخی قسمت ها به ویژه بر روی پایه به وسیله پلاک های سنگی با نقوش هندسی و گیاهی تزیین شده است.
تکیه قبلا به صورت آجر فرش بوده است، کف حسینیه نیز از سرامیک های طرح سنتی است که قدیمی بودن بنا را نشان می دهد.
در طبقه اول بخش شمالی، شاه نشین قرار دارد و اطراف آن را فضاهای متعددی احاطه کرده است، فضای شاه نشین مشرف به حیاط دارای ارسی چوبی بسیار زیبایی است.
قسمت داخلی شاه نشین نیز با تزئینات گچبری مزین شده است، نقوش ایجاد شده شامل طرح‌های هندسی، نقوش گیاهی، قاب بندی‌ها و ستون‌های گچی است. در بخش فوقانی شاه نشین قاب گچی دیده می‌شود که تاریخ ۱۲۶۲ در آن نوشته شده و به نظر می‌رسد تاریخ مذکور زمان تکمیل گچبری‌های تکیه بوده است، احتمالا از اتاق شاه نشین جهت پذیرایی و ملاقات افراد استفاده می شده و اتاق‌های اطراف شاه نشین و طبقه فوقانی که دارای تزئینات گچی است فضای استراحت بوده است.
مهمترین قسمت تکیه بیگلربیگی، بخش غربی آن است و گنبدخانه حسینیه در آن قراردارد، این قسمت شامل ایوان نسبتاً بزرگی است که از طریق یک رشته پلکان سنگی سه پله ای به حیاط تکیه راه دارد. آیینه کاری فضای حسینیه در سال ۱۳۲۶هجری قمری توسط استاد محمد علی تهرانی انجام گرفته است.
در ضلع جنوبی حسینیه ارسی زیبایی با شیشه های الوان وجود دارد که حسینیه را به حیاط کوچکتری مرتبط می سازد. از طریق این حیاط می توان وارد مجموعه حمام بیگلربیگی شد.

موزه پارینه سنگی زاگرس :

در سال ۱۳۸۷خورشیدی در ضلع جنوبی بنای موزه پارینه سنگی زاگرس، که ادعا میشود تنها موزه پارینه سنگی خاورمیانه است، توسط میراث فرهنگی افتتاح شد که انسانهای غارنشین و انسانهای راست قامت و نئاندرتال و انسانهای هوشمند را نشان می دهد. همچنین ابزارهایی مانند چاقو و داس و نیزه که برای شکار حیوانات استفاده می شده و سنگهایی که در غارهای اطراف کرمانشاه و لرستان کشف شده در معرض دید بازدید کنندگان می باشد
موزه خط و کتابت :
در سال ۱۳۸۳ موزه‌ای با عنوان خط و کتابت در تکیه بیگلربیگی افتتاح شد. در این موزه، اسناد، مدارک، مستندات تاریخی و نسخ خطی نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. آثار خط و کتابت مربوط به خانواده بیگلربیگی می باشد.
تکیه بیگلربیگی کرمانشاه در سال۱۳۷۵ خورشیدی به شماره ۱۷۹۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

توضیحات تکمیلی :

بازدید از تکیه بیگلربیگی برای دانشجویان و دانش آموزان و کاروان هایی که از مناطق دیگر می آیند به صورت رایگان می باشد.
برای استفاده مسافران و بازدید کنندگان در خیابان سبزه میدان که در مجاورت تکیه است امکان استفاده از پارکینگ وجود دارد.
در درنزدیکی محل تکیه هتل، مهمان خانه و مساجد متعددی قراردارد که برای رفاه حال گردشگران مورد استفاده می باشد.