تکیه پهنه کلا – ساری

تکیه پهنه ‌کلا یا به عبارتی حسینیه پهنه‌ کلا حسینیه ای در حومه جنوبی شهر ساری در کیلومتر ۱۰ ساری به کیاسر در روستای پهنه ‌کلا شمالی واقع است.

وجه تسمیه پهنه کلا :

در زبان طبری واژه کِلا به معنای قلعه و در گفتار به معنای آبادی می باشد. همچنین احتمالأ بخاطر وسیع بودن این روستا آن را پهن نامگذاری نمودند. این محل در تاریخ مازندران به نام پناه کلا مشهور است. شاید یکی از وجود تسمیه این مکان این باشد که پناه کلا یهنی عده ای از سادات پیامبر اکرم در زمان خلفای جور به این مکان مقدس پناه آورده اند و فرزندان آنها اکثر ساکنین روستا را تشکیل می دادند.

امکانات رفاهی تکیه پهنه کلا :

حسینیه به امکانات رفاهی متعدد از جمله ۱۳۰ باب زائر سرا، آب، برق، تلفن، نانوائی و سرویس بهداشتی مجهز می باشد.
سقاخانه‌ ای نیز در صحن وجود دارد که برای سیراب شدن تشنگان ساخته شده و در بالای آن طبقه کوچکی برپاشده که اتاقکی کوچک در آن وجود دارد. این اتاق کوچک با دیوارهای چوبی (به مازندرانی نِفار) احاطه شده و نمای بسیار زیبایی دارد.
در سمت دیگر حرم قبرستان وجود دارد که شهدای محله نیز در آن مدفون هستند. در انتهای صحن نیز زائرسرا وجود دارد که برای اسکان زائرین بنا شده است.

وسایل عزیمت به تکیه پهنه کلا :

وسیله رفت و آمد به روستای پهنه کلا و تکیه پهنه کلا در ترمینال ساری ـ سمنان واقع در ساری، بلوار کشاورز (معروف به راهبند ) بصورت دائمی در خدمت زائرین محترم می باشد.
تکیه در روستای پهنه کلای شمالی واقع شده و جاده فرعی روستای پهنه کلا در یک کیلومتری به دو راه تقسیم می شود که یک تابلوی کوچک زوار محترم را به آستان مبارک هدایت کرده و به مقصدشان راهنمایی می نماید .