جاده اسالم به خلخال

جاده گردشگری اسالم خلخال که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.
دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت میکنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفیدپوش میکند و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک میکند از جاذبه های گردشگری منطقه هستند.
طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و هزاران دیدنی دیگر از جمله ویژگی هایی است که گردشگران می توانند در یک جاده ۷۰ کیلومتری همه را یکجا ببینند.
این جاده که به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد و خنک برخوردار است در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران های سیل آسا بسته بوده و مسافران تنها می توانند در نیمه اول سال از زیبائی های آن لذت ببرند.
در ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده پوشیده از گل های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود خودنمایی میکنند.

راه رسیدن به طبیعت اسالم خلخال :

سفر خلخال تا اسالم از آن مسیرهایی است که می توانید وسیله و شکل سفر را خود انتخاب کنید. اگر چندان حوصله ورزش و پیاده روی ندارید، می توانید با خودرو مسیر را طی کنید و اگر می خواهید به طبیعت نزدیکتر باشید، دو چرخه سواری یا کوهپیمایی گزینه های مناسبی هستند.
اگر قصد مسافرت با خودرو یا کوهپیمایی دارید، از اسالم و اگر برنامه تان دوچرخه سواری است از خلخال سفر را شروع کنید. اگر آغاز سفرتان از تهران است به ترتیب قزوین، رشت، پلیس راه سراوان، پل دور برگردان فومن، شفت، پونل رضوان شهر و چوکا را پشت سرگذاشته و به اسالم می رسید.
اگر در راه خیلی معطل نکرده باشید حدود هشت ساعت از تهران در راه خواهید بود.
پس از خروج از اسالم تا رسیدن به خلخال روستاهای خرچگیل، محمودآباد، ییلاق های کرمون، الماس، زندونه، چهار سو، مطش و اسب و نی و وَرگَدَره (گرگ دره) قرار دارند. تا گردنه الماسه مسیر سربالایی است اما از آنجا تا دوراهی مَجَره و خلخال که تقریبا ۲۰ کیلومتر راه است، جاده سرپایینی می شود.

توصیه برای دوچرخه سواران :

دوچرخه سواران بهترست از خلخال به سمت اسالم حرکت کنند چرا که تنها ۲۰ کیلومتر سربالاییست و مابقی راه سرازیری و راحت است. به همین دلیل دوچرخه سواران باید مراقب بعضی پیچ های تند جاده باشند.
از مبدأ حرکت تا خلخال می توانید دوچرخه سبک تان را پشت سواری و اگر گروهی حرکت می کنید، بالای مینی بوس ببندید.
از خلخال تا اسالم دوساعت راه است، اما می توانید شب را در جنگل یا در یکی از ییلاق ها سر کنید. پس از خروجی خلخال به دوراهی ناورود می رسید. بعد از آن باید به سمت دوراهی مَجَره رکاب زد. به دو راهی که برسید، باید به سمت غرب بروید چون مسیر شرق جاده به مناطق شال، کلور، گردنه شاه معلم و ماسوله و مسیر غرب به طرف گردنه اسالم میرود.
از خروجی شهر خلخال تا دوراهی اسالم حدود هفت کیلومتر پیاده روی در شیبی ملایم پیش رو دارید.
از دو راهی سمت چپ به طرف روستای مجره و گردنه می روید که مسیر با شیب تند و کوهستانی است. از این دو راهی تا روستای مجره حدود دو کیلومتر است. بعد از روستای مجره و بعد از حدود پنج کیلومتر رکاب زدن از کنار چشمه آب سرد (مخزن بتنی) گذر خواهید کرد.
پس از طی ۱۲ کیلومتر بعد از دو راهی مجره به بالای گردنه و راهدارخانه الماس می رسید. ییلاق ها در این منطقه کوهستانی قرار دارند. از بالای گردنه الماس به طرف جنگل سرازیر می شوید که حدود ۱۶ کیلومتر است تا منطقه اسب و نی. کنار جنگل و قهوه خانه میان راهی می توان ناهار خورد و کمی استراحت کرد، سپس بعد باید به سمت روستای ورگدره (گرگ دره) حرکت کرد. در منطقه شون دول قهوه خانه های میان راهی وسط جنگل وجود دارند. کنار چشمه آب و رودخانه جنگلی محل مناسبی برای استراحت و شب مانی گروه است. از اینجا تا اسالم بیشتر از ۳۷ کیلومتر راه پیش رو ندارید.
صبح زود از مسیر جنگلی که راه بیفتید بعد از طی حدود ۱۵ کیلومتر و پشت سرگذاشتن پیچ های تند و زیگزاگی به کنار رودخانه اصلی و روستای محمودآباد می رسید. بعد از محمودآباد روستای خرچگیل است، از آنجا تا اسالم جاده صاف و بدون پیچ و خم است.

توصیه برای سایر گردشگران :

مسیر اصلی ای که کوهپیمایان حرفه ای طی می کنند از اسالم آغاز می شود و حداکثر ده ساعت پیاده روی دارد. باید از سه راه خلخال تا ییلاق چهارسو با خودرو رفت که یک ساعتی طول می کشد و از آنجا پیاده روی شروع میشود. از اینجا تا ایستگاه بعدی استراحت که روستای ناواست دو ساعتی مسیرسرازیریست. می توانید در کنار رودخانه استراحت کنید چون پیاده روی طولانی ای در پیش دارید.
از اینجا تا ییلاق کری حدود پنج ساعت باید سربالایی پیاده روی کنید. اینجا تقریبا مرز خلخال و اسالم است. از کری به بعد باید سه ساعت تا چشمه میرالدین بروید.
از قبل باید هماهنگ کنید تا یکی از محلی ها با خودرو از خلخال، عندلیب و استخر ماهی را طی کند و به کنار چشمه میرالدین بیاید و شما را سوار کند.

محل اقامت :

برای اقامت در هتل باید در خلخال بمانید چون اسالم هتل یا مهمانخانه ندارد. اما در خلیفه آباد در نزدیکی اسالم، مهمانخانه ای برای اقامت موجودست، البته می توانید در نزدیک خانه های روستایی چادر بزنید یا با پرداخت مبلغ کمی در یکی از این قهوه خانه های بین راهی بمانید.
با پرداخت مبلغی همچنین میتوانید در یکی از ییلاق ها، اتاق کرایه کنید. اما اگر تصمیم دارید در یکی از هتل های خلخال اقامت کنید، دو هتل وجود دارد.

توصیه های ضروری و نکات ایمنی برای گردشگران :

– برای اقامت در چادر، نزدیک خانه های ییلاقی یا جاده چادر بزنید.
– مراقب حیوانات وحشی مناطق ییلاقی منطقه، مثل گرگ باشید.
– اگر جنگل مه آلود است به هیچ وجه کوهپیمایی را آغاز نکنید.
– اگر با چوپان آشنا نیستید، نزدیک گله های ییلاق نشین ها نشوید، سگ های گله در کوهستان خطرناکند.
– باک بنزینتان را پر کنید تا به مشکل برنخورید.
– از داشتن زاپاس چرخ و ابزار کافی و همچنین جعبه کمکهای اولیه مطمین شوید.
– حواستان باشد که در ارتفاعات تلفن های همراه معمولا آنتن ندارند.
– این منطقه شکار ممنوع است لذا مراقب باشید تا قانون شکنی نکنید.
– در جنگل و مرتع آتش روشن نکنید، به خصوص هنگام کوهپیمایی مراقب گیاهان باشید و شاخه درختان را نشکنید.
– هنگام پیاده روی آب کافی به همراه داشته باشید.
– بازارچه های محلی اسالم را برای خرید از دست ندهید.

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام کیوی وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آب گرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی خورد و بدون مشکلاتی چون پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می توان درآن اتراق کرده و تنی به آب زد.

توضیحات تکمیلی :

بهترین زمان برای سفر به این منطقه نیمه اول سال خصوصا اردیبهشت و خرداد ماه است.
اگر برای نخستین بار است که کوهنوردی در منطقه را انتخاب کرده اید، حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید، چون ممکن است راه را گم کنید. می توانید با شماره تلفن ۴۲۳۸۶۵۱ – ۰۱۸۲ هم تماس بگیرید.