هر کشوری سعی دارد تا از جاده های خود در صنعت گردشگری بهره جسته و گردشگران را به خود جلب نماید. توریست های امروزی فقط به مقصد توجه ندارند، چرا که مسیر رسیدن به مقصد در بیشتر موارد جذاب و دیدنیست. معمولا یک گردشگر سعی می کند در سفر مسیری را انتخاب کند که بیشترین استفاده مفید را از زمان محدود خود برده و بهره وری داشته باشد.

کشور ایران چهارفصل بوده و تنوع آب و هوایی در ایران زمین مثال زدنیست. این تنوع موجب شده تا انواع جاده ها و راههای ارتباطی در کشورمان داشته باشیم. مسیرهای کوهستانی، جنگلی، ساحلی وکویری در ایران موجودست، جاذبه ای گردشگری که بسیاری از کشورهای جهان از آن محروم هستند.

جاده های شمال ایران گروهی از مسیرهای گردشگری هستند که  زیباترین جاده های ایران بشمار می آیند. علاقمندان برای رسیدن به استان سرسبز مازندران، استان دیدنی گیلان و استان چشم نواز گلستان باید از مسیرهای زیبای جاده شمال گذر کنند. جاده چالوس، جاده کندوان، جاده فیروزکوه و جاده هراز راه های ارتباطی اصلی به شمال کشور و در واقع راههای شمال هستند.

در اینجا لیست جاده های شمال را آورده ایم. علاقمندان می توانند نقشه راههای شمال، عکس جاده شمال و اطلاعات تکمیلی را براحتی در اختیار داشته باشند.

 

* جاده چالوس

* جاده کندوان

* جاده هراز

* جاده فیروزکوه

* جاده اسالم به خلخال – گیلان

* جاده توسکستان – گرگان به شاهرود

* جاده نظامی قائمشهر – جاده میانبر از قائمشهر به شیرگاه

* جاده دیلمان – سیاهکل گیلان

* جاده دوهزار – تنکابن

* جاده سه هزار – تنکابن

* آزاد راه تهران شمال

* جاده آلاشت – سوادکوه مازندران

* جاده کیاسر – ساری به سمنان

* جاده رشت به سوباتان